Koreansk flyktingfamilj har tillåtits lämna Kina

010629 (IPS) – En familj om sju personer som i tisdags sökte asyl i Sydkorea på ett FN-kontor i Kina har idag lämnat landet. Beslutet av de kinesiska myndigheterna att låta dem resa hyllas i i Sydkorea. Sydkorea har tidigare meddelat att familjen är välkommen till landet.

Fallet med de sju asylsökande är mycket besvärande för Kina, som gärna vill framstå i god dager just nu eftersom man ansöker om sommarolympiaden år 2008.

UNHCR:s talesman Colin Mitchell sa till pressen idag att Kina lät flyktingarna resa vidare av humanitära skäl eftersom vissa familjemedlemmar hade hälsoproblem som bättre kunde behandlas på annan ort.

Enligt internationella hjälporganisationer finns det mellan 150 000 och 300 000 nordkoreanska flyktingar i Kina och Mongoliet. Enligt ett avtal mellan Kina och Nordkorea ska Kina skicka tillbaka nordkoreanska flyktingar till deras hemland. Tidigare har man också avvisat nordkoreaner med tvång, vilket mött stark kritik från UNHCR och människorättsorganisationer.

Den asylsökande familjen kom till Kina 1999, enligt den japanska människorättsorganisationen Rädda det nordkoreanska folket, RENK. Vissa familjemedlemmar har bidragit till en regimkritisk bok i Nordkorea som beskriver svälten och det politiska förtrycket i landet och fruktar hårda straff om de utlämnas.

Frågan nu är om andra nordkoreanska flyktingar kommer att följa i familjens spår och försöka få asyl via FN-kontor, vilket de kinesiska myndigheterna fruktar.

(010629)

Abraham Lama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *