Turkiet: Presidenten stoppar kritiserad medialag

010621 (IPS) – Journalister och oppositionsgrupper hyllar Turkiets president Ahmet Necdet Sezers beslut att inte skriva under den nya medialag som parlamentet nyligen antog. Presidenten anser att lagen kommer att medföra att för stor makt koncentreras i för få händer.

President Sezer har skickat tillbaka lagen till parlamentet och begärt att den skrivs om för att hindra att storkapitalet kan skaffa monopol på tv, radio och press i landet.

Det turkiska journalistförbundet hyllar presidentens beslut. Den nya lagen tog bort nästan alla regler mot ägarkoncentration av turkiska medier. Redan i dag kontrollerar ett fåtal storföretag merparten av landets massmedier. Dessa företag har också intressen inom bankväsendet, försäkringsbranschen, turistindustrin, sjukvården och fotbollen.

Presidenten förklarar sitt beslut genom att säga att den nya lagen inte hindrar att medievärlden monopliseras, vilket han anser öppnar vägen för ojuste konkurrens samt hindrar yttrandefriheten. Sezer kritiserade även att den nya lagen gör det möjligt för mediemoguler att göra affärer med staten. Det menar han kan leda till att mediernas information blir partisk för att gynna affärerna.

Enligt Turkiets grundlag har nu parlamentarikerna två möjligheter; antingen förändrar de lagen och skickar den sedan tillbaka till presidenten eller så ignorerar de hans förslag och skickar tillbaka lagen utan förändringar.

I det senare fallet är presidenten tvungen att skriva på lagen, men han kan föra upp frågan till konstitutionsdomstolen. Lagen träder då i kraft om inte domstolen annullerar den.

Turkiets premiärminister Bulent Ecevit har sagt till pressen att parlamentet ska se över presidentens rekommendationer.

Detta är andra gången som presidenten går emot parlamentet. Efter förra gången har den turkiska koalitionsregeringen beslutat att grundlagen ska ändras så att presidentens makt i Turkiet minskas.

Men trots presidentens bråk med regeringen är han landets mest populäre politiker. Enligt opinionsundersökningar tycker 80 procent av turkarna att Sezer är den mest pålitlige av de turkiska ledarna.

(010621)

.

Ertugrul Kürkcü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *