Brasilien: Demonstrationer på böndernas dag

010418 (IPS) – Bönder runt om i Brasilien höll på tisdagen demonstrationer för att markera bondedagen den 17 april.

Vid en demonstration i staden Uruguaiana i södra Brasilien blockerade 2 000 bönder en bro vid gränsen till Argentina för att stoppa importen av jordbruksprodukter.

I Carazinho, 45 mil nordost om Uruguaiana samlades ytterligare tusen människor som mobiliserats av den mäktiga rörelsen för jordlösa bönder – MST. De samlades utanför en av det italienska multinationellt företaget Parmalats mejerianläggningar och hindrade företagets anställda från att ta sig in på området.

MST angrep Parmalat eftersom man anser att det är ett av de företag som gynnas av den brasilianska jordbrukspolitiken.

En demonstrant förklarade att en mjölkbonde i södra Brasilien i dag får 20 procent mindre per liter mjölk än 1994, samtidigt som priset har mer än dubblerats för konsumenterna.

Parmalat och dess schweiziska motsvarighet, Nestlé, betalar bara motsvarande en krona och femtio öre för varje liter mjölk som produceras i utvecklingsländerna, samtidigt som man betalar nästan fem kronor per liter till europeiska bönder. Men priset i affärerna är i stort sett detsamma överallt, påpekar Joao Pedro Stédile, en MST-ledare.

Protesterna på “bondedagen” syftar till att fördöma billig livsmedelsimport som skadar den inhemska jordbrukssektorn, och att argumentera mot Världshandelsorganisationen WTO:s jordbrukspolitik.

Demonstranterna kastade stenar, ägg och tomater på en McDonald4s- restaurang i Campo Grande, en delstatshuvudstad i centrala Brasilien, där ungefär 3 000 aktivister hade samlats.

Bondedagens genomslagskraft internationellt var begränsad, trots ett antal aktiviteter i Brasilien. Det kommer att krävas stora ansträngningar för att den 17 april ska bli lika viktig som arbetarnas dag (1 maj) eller Internationella kvinnodagen (8 mars).

(010418)

.

Mario Osava

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *