Guatemala: Rättegång mot biskopens mördare inleds trots hot

010322 (IPS) – På tisdagen inleddes rättegången mot de fem som anklagas för mordet på den katolske biskopen Juan José Gerardi, trots hot mot både domare och vittnen.

Under rättegångens första del hörs 114 vittnen till mordet på Gerardi, som ledde ärkebiskopens människorättskontor, ODHA, i Guatemala.

Biskopen misshandlades till döds i april 1998, två dagar efter det att han presenterat en rapport där man gav armén merparten av skulden till brotten mot mänskliga rättigheter under Guatemalas 36 år långa inbördeskriget, som pågick mellan 1960 och 1996. Enligt rapporten dog uppskattningsvis 200 000 människor i kriget. De flesta av offren var civila.

Av de fem huvudmisstänkta är tre höga officerare, Byron Disrael Lima, hans son Byron Lima Oliva och Obdulio Villanueva. Dessutom står den katolske prästen Mario Orantes och hushållerskan Margarita López åtalade.

De tre officerarnas försvar hävdar att två av domarna, Leopoldo Zeissig och Mario Leal, har dömt hans klienter på förhand. Försvararna har gjort allt för att fördröja rättsprocessen, som skulle ha inletts i februari.

– Trovärdigheten för rättsväsendet i Guatemala står på spel i den här rättegången, säger Nery Rodenas, som är den nuvarande chefen för ODHA.

– Vi tror att det finns tillräckligt med bevis för att visa att de tre officerarna är skyldiga. ODHA anser inte att prästen och hembiträdet bär ansvar för mordet.

En av domarna, Jazmín Barrios, har blivit utsatt för hot. Två atletiskt byggda män med rakade huvuden försökte bryta sig in i hennes hus förra veckan, efter att ha hoppat över staketet. Männen flydde när de hörde polissirener från en polisbil som passerade av en tillfällighet.

Även en annan av domarna, Eduardo Cojulún, har enligt Amnesty International tagit emot dödshot och Amnesty har uttryckt sin oro över domarnas säkerhet. Även de som vittnar i rättegången lever farligt, ett antal av dem som skulle ha vittnat har försvunnit under mystiska omständigheter under de senaste tre åren.

Mario Polanco, ledare för människorättsorganisationen Grupo de Apoyo Mutuo, hävdar att Byron Disrael Lima och hans son, bara är toppen på ett isberg av det militära system som tagit livet av tiotusentals guatemalaner under de senaste fem årtiondena.

(010322)

.

Néfer Muños

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *