Sri Lanka: Ledande politiker vågar inte hålla offentliga valmöten

001003 (IPS) – På måndagen dog 24 människor i Sri Lanka efter ett bombattentat mot ett valmöte i Trincomalee- området.Parlamentsvalet ska hållas i helgen, men flera politiska ledarevågar inte hålla offentliga valmöten efter den senaste tidensvåldsamheter.

Den mest kända av de politiker som gått under jorden är presidenten Chandrika Kumaratunga. På inrådan av sina säkerhetsansvariga talar hon sällan vid offentliga valmöten.

I stället låter Kumaratunga, som leder den styrande koalitionen PA, sina anhängare komma till hennes eget residens i huvudstaden Colombo.

Andra använder modern teknologi för att undvika alltför många offentliga framträdanden. Kumaratunga har tidigare hållit valmöten via framträdanden på storbilds-TV, och flera kandidater använder Internet för att föra ut sitt budskap.

Måndagens bombattentat utfördes av en självmordsbombare som tros ha kommit från separatistgruppen LTTE, de tamilska tigrarna. Enligt den lankesiska polisen har LTTE också skickat ut självmordsbombare för att angripa ledande politiker i Colombo.

Bland de som dödades i måndagens attack fanns den muslimska parlamentskandidaten Mohammed Baithullah. Ytterligare 44 människor skadades.

De senaste veckorna har busslaster med PA-anhängare kommit från hela landet till presidentens hem i Colombo, för att höra henne tala om vad regeringen har åstadkommit under sin tid vid makten.

Hennes försiktighet är lätt att förstå. Kumaratunga överlevde i slutet av förra året en bombattack under ett valmöte inför presidentvalet. Presidenten förlorade ett öga när en självmordsbombare utlöste en kraftig sprängladdning.

Men Kumaratunga har ändå fått kritik för att hon håller sig på hemmaplan under kampanjen.

– Det är orättvist, eftersom oppositionsledaren Ranil Wickremasinghe också är utsatt, men han talar vid möten över hela ön, säger Harry Gunatillake, tidigare befälhavare för flygvapnet, som nu är politisk kommentator.

Och Kumaratungas rivaler kritiserar mötena som hon håller i sitt hem.

– Hon använder statliga pengar och håller luncher och middagar som en del i valkampanjen, säger oppositionskandidaten Nivard Cabraal.

Men Kumaratunga förnekar att hon håller valmöten i sitt residens.

– Jag har inte bjudit in er på grund av valet. Jag vill tala om utvecklingen i det här landet, säger hon till människorna som samlats.

Andra kandidater använder Internet för att vinna röster. www.glpeiris.com, står det på en enorm skylt som anhängare till justitieministern Gamini Lakshman Peiris har satt upp i Colombo.

Ungefär 20 av kandidaterna i valet har egna hemsidor.

(001003)

.

Feizal Samath

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *