Turkiet: 30 gripna för protester mot nya fängelser

000822 (IPS) – Polisen grep i lördags 30 personer under en demonstration mot de nya specialfängelserna för politiska fångar. Flera av de gripna är äldre kvinnor, rapporterar nyhetsbyrån Anadolu.

Polisen grep in när en grupp anhöriga till politiska fångar protesterade i Istanbul. Hundratals människor har gripits de senaste månaderna när de protesterat mot de nya specialfängelserna för människor som dömts för terroristbrott.

Motståndarna till de nya fängelserna, som ska öppna de närmaste månaderna, hävdar att de innebär ett brott mot de mänskliga rättigheterna och att de skapats för att isolera fångarna från varandra och omvärlden. De fruktar också att isoleringscellerna skapar en större risk för att fångarna utsätts för våld och påtryckningar.

Men det turkiska justitieminisiteriet säger att målet är att förändra systemet från fånggrupper om 40-80 fångar till ett system som bygger mer på isolering.

Justitieministern Hikmet Sami Turk hävdar att de nya fängelserna är en förbättring och att man genom det nya systemet förhindrar att det bildas terroristgrupper innanför murarna. Denna nya typ av förvar för politiska fångar kallas för “F-cells systemet”.

– Vi har skapat F-cells system för de fångar som dömts under säkerhetslagen. I det systemet kommer tre personer att bo i en cell som är på 25 kvadratmeter, säger han till IPS.

En talesman för CDP, en grupp som samordnar landets politiska fångar, säger att detta är detsamma som att “begrava de politiska fångarna levande”.

8 000 av landets 12 800 politiska fångar har band till kurdiska PKK. De har dömts för “kriminell terrorism” under anti- terroristlagen. Övriga tillhör den radikala islamistiska organisationen Hizbollah eller radikala turkiska vänstergrupper.

Enligt officiell statistik har antalet fångar i Turkiet mer än dubblerats det senaste årtiondet medan antalet fängelseplatser praktiskt taget inte har ökat.

(000822)

.

Abraham Lama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *