Venezuela: Chávez vann ööverväldigandeö

000801 (IPS) – Venezuelas president Hugo Chávez kalladesin seger ööverväldigandeö efter söndagens val, och uppmanadetill nationell enighet i kampen mot landets problem. 80 procent avVenezuelas befolkning lever i fattigdom, trots att landet har storaoljerikedomar.

Chávez fick 59 procent av rösterna i valet, medan hans huvudmotståndare Francisco Arias fick 38 procent.

– Jag uppmanar alla venezuelaner att enas och arbeta, sa presidenten till den samling anhängare som hade samlats utanför presidentpalatset på söndagen.

– Venezuela tillhör alla, sa Chávez, och uppmanade sina politiska motståndare att nu sätta nationens intresse framför allt annat.

Chávez debuterade på den politiska scenen i Venezuela 1992, då han û klädd i sin fallskärmsjägaruniform û erkände att han hade lett ett misslyckat kuppförsök, och sa att han inte hade nått sitt mål, öännuö.

Hans ord öännuö har blivit en del av den politiska historien, och det illustrerades av Chávez ansträngningar att starta en politisk rörelse redan under tiden då han fortfarande satt i fängelse.

Den rörelsen bar honom till slut fram till makten i december 1998, då han vann 56 procent av rösterna i presidentvalet. Trots att några viktiga medarbetare har lämnat honom, och trots att den ekonomiska krisen i landet har förvärrats, har Chávez behållit sin popularitet.

Venezuela är rikt på olja, och landet är ett av de som grundade de oljeproducerande ländernas organisation Opec. Men 80 procent av befolkningen är fattig.

Söndagens val var det mest komplexa i Venezuelas historia. öMegavaletö hölls för att välja president, parlamentsledamöter, guvernörer, borgmästare och lokala beslutsorgan. Valet var en del av den nya grundlagen som trädde i kraft i december. Det är Chávez som ligger bakom den nya grundlagen, som enligt honom ska upprätthålla den öfredliga och demokratiska revolutionenö i landet.

Ekonomisk återhämtning, arbetslöshet och brottslighet var tre frågor som dominerade i flodvågen av politiskt pr-material från ungefär 4 700 kandidater som tävlade om 774 poster runt om i landet.

Efter valet är den nya konstitutionen helt genomförd, och landet kallas nu officiellt för öden bolivariska republiken Venezuelaö. Enligt Hugo Chávez innebär det slutet på en period av politiska förändringar, och öppnar vägen för social och ekonomisk omvandling.

(000801)

.

Luis Córdova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *