Jamaicaner flyr från fattigdom och kriminalitet

000721 (IPS) – På 1950-talet flydde tusentals lågutbildade jamaicaner utomlands i jakt på pengar. Idag finns en nyvåg av emigration, men nu flyr människor inte bara av ekonomiskaskäl. De flyttar också av personliga säkerhetsskäl.

USA:s ambassad i Kingston fortsätter att ta hand om hundratals turistvisum varje dag, men de senaste två åren har det varit Kanadas ambassad som tagit emot den nya vågen av ansökningar. Många vill ha permanent uppehållstillstånd i Kanada.

– Varannan person jag känner har flyttat till Kanada. Alla mina vänner är borta, säger Paulette Thompson som arbetar på Bank of Jamaica.

Under 80-talet emigrerade 23 000 personer per år från den karibiska ön till England, Kanada och USA. I början av 90-talet, när tillväxten var hög, börsen blomstrade och den finansiella sektorn växte snabbt, sjönk emigrationen till 19 000 per år. För många jamaicaner fanns det inga skäl att lämna Jamaica på den tiden.

Men det förändrades under den senare halvan av 90-talet . Idag ligger arbetslösheten på 16,3 procent och 800 000 personer lever under fattigdomsstrecket. Den inhemska valutan fortsätter att falla och står nu i 42,5 jamaicanska dollar mot en amerikansk.

Antalet människor som emigrerar utomlands är tillbaka på över 20 000 per år. Den nya vågen av emigranter består till stor del av utbildade personer, enligt analytiker.

– Alla människor som kan hjälpa oss flyttar. Om USA:s ambassad skulle säga öalla som vill ha ett visum, kom hitö så skulle det inte finnas någon kvar här, säger affärsmannen Gordon Stewart.

Brott är en annan orsak till att folk flyr. Under de senaste tre åren har 1 000 människor per år mördats.

Hittills i år 476 människor mördats. De flesta morden sker i Kingstons innerstad, men även våldsbrott på landbygden ökar.

Rapporter om mord och rån kommer numera även från områden som förut betraktats som ösäkraö. Många brottslingar sägs ha mer effektiva vapen än polis och militär.

Stewart, ägare till Sandals hotellkedja och flygbolaget Air Jamaica, menar att brott är Jamaicas största problem.

– Människor flyr för att de är rädda att det när som helst kan bryta sig i någon i deras hem och hota dem med kniv, säger han.

(000721)

.

Corinne Barnes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *