Israel: Advokat kämpar för libanesiska fångar

000627 (IPS) – Den judiske israeliske advokaten Zvi Rishhar engagerat sig i en hård lagtvist där principer för mänskligarättigheter och lagprocesser ställs mot den israeliska statensdefinition av sina privilegier när det gäller landets säkerhet.

Tvisten handlar om två libanesiska medborgare, Sheikh Abdul Karim Obeid och Mustafa Dirani, som kidnappades av den israeliska armén för elva respektive sex år sedan i Libanon.

De har hållits häktade i Israel utan åtal sedan dess och nu ska distriktsdomstolen i Tel Aviv besluta om en ytterligare förlängning.

Dirani har tjänstgjort i Shiite Amal-rörelsen och Obeid var en andlig ledare för Hizbollah-gerillan i Libanon. De gjorde sitt första offentliga framträdande sedan tillfångatagandet vid en rättegång i förra månaden.

I april i år släppte Israels högsta domstol 13 andra libanesiska fångar, även de företrädda av Rish, efter åratal i häktet, efter att domstolen beslutat att sådana administrativa häktningar var olagliga.

Men domslutet påverkade inte Obeids och Diranis samt 19 andra libanesiska fångars situation. Den israeliska staten anser att de måste hållas kvar för att man ska kunna få fram information om den israeliske piloten Ron Arad, som sköts ner under en bombraid över Libanon 1986 och sedan dess saknats.

Obeid och Dirani beskrivs helt öppet som förhandlingsobjekt i denna fråga.

– Att hålla kvar människor som förhandlingsobjekt för något de inte är ansvariga för går emot vilken moralkod som helst, säger Zvi Rish.

I Libanon kräver Hizbollah att alla libanesiska fångar omedelbart släpps fria, inklusive Obeid och Dirani, och hotar att annars se den israeliska tillbakadragningen från Libanon som oavslutad.

En frigivning av Obeid och Dirani kan dock från israeliskt håll tolkas som att ge upp sökandet efter Arad, och regeringen riskerar då att kritiseras för att överge sina soldater i strid, ett allvarligt brott mot israeliska normer.

Regeringen försöker därför nu att påskynda parlamentets godkännande av en ny lag, som skulle möjliggöra att fångarna kan kvarhållas på nya grunder.

Enligt lagförslaget ska varje person som är medlem av en grupp som kämpar mot Israel eller deltar i fientliga aktiviteter kunna fängslas på obestämd tid utan åtal eller rättegång, om de inte kan definieras som krigsfångar. Amnesty International anser att en sådan lag skulle vara ett krigsbrott enligt Genève- konventionen.

(000626)

.

Ben Lynfield

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *