Jugoslavien: Politiskt mord på journalist fortfarande olöst

000413 (IPS) – För ett år sedan sköts Slavko Curuvija, 50, ihjäl utanför sin bostad. Idag pryds platsen av ett plakat som lyder; "Här dödades Slavko Curuvija, journalist, chefredaktör och ägare till dagstidningen Dnevni Telegraf och tidskriften Evropljanin på grund av hans kritiska och skarpa ord".

Curuvija var uttalat kritisk till regimen och dess politik. Sex dagar innan han sköts ned beskrevs han som en “förrädare mot statens intressen” i statskontrollerad radio och TV.

I radio anklagades Curuvija för att ha “bjudit in NATO att bomba landet” och det sades att “detta förräderi aldrig kommer att förlåtas”.

Nästa dag publicerades uttalandet i den statligt kontrollerade tidningen Politika Ekspres. Curuvija stannade kvar i Belgrad efter publiceringen, trots varningar från kollegor som ansåg att de statliga medierna uppmanat till lynchning.

På dagen för mordet tände tusentals Belgradsbor ljus till åminnelse av den mördade journalisten. Men frågan är varför han mördades och av vem?

– Slavko sa alltid att om de (regimen) vill tysta mig måste de döda mig, säger den mördade journalistens fru, Branka Prpa, som bevittnade mordet.

Båda Curuvijas tidningar vara mycket kritiska till Slobodan Milosevic regim. Särskit kritiserades den isoleringpolitisk som regimen fört och som Curuvijas ansåg ledde till Natos bombningar av Serbien.

– Jag trodde vinden blev starkare och att Slavko snubblade, säger Branka Prpa när hon berättar om mordet.

– Men så insåg jag att dammet kom från kulor som tog i marken och vi föll , medan han höll min hand, han hade redan träffats i ryggen.

– Någon slog mig i huvudet, antagligen med ett vapen. Det sista jag kommer ihåg är att en gevärspipa riktades Slavkos huvud och ett sista skott avlossades i hans huvud. Sedan gick de två mördarna sakta sin väg, säger hon.

Utredningen av mordet har hittills inte lett någonstans. Branka Prpa har bara förhörts en gång, samma dag som mordet skedde. Polisen tog också med sig Slavkos dator och anteckningar.

– Undersökningsmappen i fallet som vi nyligen såg på åklagarens kontor är tom, säger Gradimir Nalic, familjens advokat.

– Inofficiellt har vi fått veta att minst 100 personer har förhörts, med det finns inga skriftliga bevis på förhören. Detta var helt klart ett politiskt mord på en man med annorlunda åsikter. Målet med mordet var att sprida skräck bland oberoende journalister, oppositionspartiet och vanliga människor, säger Nalic.

– Detta var ett politiskt mord och alla förstod att en gräns hade överskridits i samhället, säger Belgrads advokaten Nikola Barovic.

– Vi behövde inte vänta länge förrän andra politiska mord skedde, säger han.

Efter det har flera politiska mord och mordförsök skett i landet. Bland annat överlevde oppositionsledaren Vuk Draskovic mirakulöst ett mordförsök i oktober, krigsherren Zeljko Raznatovic Arkan sköts till döds i januari och i februari mördades den jugoslaviske försvarsministern Pavle Bulatovic. Inget av dessa fall har ännu lösts.

(000413)

.

Vesna Peric Zimonjic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *