EU och Mexiko undertecknar frihandelsavtal

000323 (IPS) – Den mexikanska senaten godkände påmåndagen ett handelsavtal med EU trots starkt motstånd från oppositionen. De två parterna möttes i Portugal på torsdagen för att skriva på det slutgiltiga avtalet.

Avtalet ska enligt planerna träda i kraft i juli. Det blir startpunkten på en process som ska liberalisera handeln mellan Mexiko och de 15 EU-länderna. Processen ska vara klar år 2007.

Mexiko är medlem i Nordamerikanska frihandelsavtalet, Nafta, tillsammans med Kanada och USA. Det nya avtalet blir det första i sitt slag som Mexiko ingår utanför närområdet. Det är också det första mellan EU och ett latinamerikanskt land.

De två parterna hoppas att avtalet ska få handeln mellan de båda att skjuta fart. Idag uppgår den ömsesidiga handeln till 135 miljarder kronor om året.

Mexikos handelsminister, Herminio Blanco, tror att avtalet kommer att innebära att den mexikanska utrikeshandeln kan spridas till fler geografiska områden. Idag är större delen av utlandshandeln begränsad till USA. Blanco sa också nyligen att han hoppas att det nya samarbetet inte bara ska gagna ekonomin, utan även ge politiska följder.

Förhandlingarna om avtalet mellan EU och Mexiko började redan 1995. Handelsminister Blanco menar att detta avtal skiljer sig från Nafta genom att det inte bara innebär ett handelssamarbete, utan också handlar om teknisk samverkan och politiska möten.

EU är Mexikos näst största handelspartner efter USA, men handeln med Europa utgör bara 6,5 procent av landets omsättning på 2 200 miljarder kronor om året. Handeln med USA representerar hela 80 procent.

(000323)

.

Diego Cevallos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *