Balkan: FN:s sändebud varnar för serbisk upptrappning i Montenegro

000302 (IPS) – Carl Bildt, FN

Medan omvärldens och medierna uppmärksamhet har varit fäst på staden Mitrovica i Kosovo, där strider har pågått mellan kosovoalbaner och serber, har enligt Bildt spänningen stigit i Montenegro.

Han anklagar den serbiske presidenten Slobodan Milosevic för att “bygga upp styrkor och kapacitet till direkt intervention (i Montenegro).”

Serbien håller på att skapa speciella polisstyrkor som utplaceras i Montenegro. Dessutom iordningställs tekniska apparatur så att en separat radio- och TV-station ska fungera från en militärbas, uppger Bildt.

Bildt säger att republiken Montenegro är utsatt för “dubbla sanktioner” – dels de internationella sanktionerna mot Serbien och dels sanktioner från Serbien. Han prisar myndigheterna i Montenegro för att de agerar eftertänksamt under rådande situation.

Vad gäller situationen i Kosovo karaktäriserar Bildt det nuvarande politiska läget mer som en militär uppgörelse än ett riktigt fredsfördrag. Detta gör att FN:s uppdrag i provinsen är mycket svårt, menar han.

Ett verkligt fredsfördrag i Kosovo måste verka för hela befolkningen, säger han. Det är enligt Bildt nödvändigt att få med Albanien, Makedonien, Montenegro och Bosnien i förhandlingarna, och inte bara tillgodose Belgrads och kosovoalbanernas önskemål.

– En verklig uppgörelse kommer att möta allas minimikrav, men ingens maximikrav, sa Bildt till Säkerhetsrådet.

Carl Bildt har det övergripande ansvaret för FN:s arbete i hela regionen. FN:s särskilda sändebud för Kosovo, Bernard Kouchner, kommer att tala inför säkerhetsrådet nästa vecka. Jacques Klein är FN:s representant för FN:s fredsbevarande uppdrag i Bosnien.

(000302)

Jim Wurst

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *