Indonesien: Högt politiskt spel om Aceh

991118 (IPS) – Indonesiens nye president har tagit mångauppseendeväckande beslut under sin första månad som landets ledare. Inget har dock varit så explosivt och politiskt riskabelt somuttalandet om att provinsen Aceh bör få avgöra sin egen framtid ien folkomröstning i stil med den som gav Östtimor självständighet.

Hittills har president Abdurrahman Wahids politik brutit totalt med både Suhartos och Habibies perioder vid makten. Sedan Wahid blev president den 20 oktober i år har han utsett en regering som är mer representativ för den etniska mångfalden i landet, och han har också stängt flera departement.

Wahid har sagt att den militära kontroll som hittills varit regeringarnas botemedel mot separatism i landet inte längre gäller. Regeringstrupperna ska till exempel dras tillbaka från Aceh.

– Om östtimorianerna får lov att folkomrösta, varför får då inte acehneserna det? Det är orättvist, sa presidenten den 4 november.

I tisdags sa Wahid att en folkomröstning bör kunna hållas inom sju månader, men han sa också att han tror att flertalet acehneser kommer att rösta för att Aceh förblir en del av Indonesien.

Men medan acehneserna jublar efter årtionden av militärt förtryck och brott mot de mänskliga rättigheterna, får presidenten hård kritik från militären. Många anser nu att Wahids åsikter om Aceh kan bli hans svaga punkt och största utmaning.

– När Aceh blivit självständigt kommer andra provinser att också begära självständighet; Riau, Maluku och Irian Jaya. Då kommer inte Indonesien att existera längre, säger statsvetaren Fachry Ali.

Flera parlamentariker är också mot Acehs självständighet. Andra kritiker fruktar att presidentens uttalanden kommer att uppmuntra acehneserna att gå ut på gatorna och kräva en folkomröstning och att provinsen kommer att bli mycket orolig. Tidigare denna månad demonstrerade över en miljon människor i Acehs huvudstad Banda Aceh för en folkomröstning om självständighet.

Wahid fick hård kritik från vissa kretsar för att han mitt i denna heta debatt reste till USA. Kritikerna menar att han försöker undvika att bemöta kritiken. Men under en presskonferens ombord på flygplanet tillbaka till Jakarta sa utrikesminister Alwi Shihab att Bill Clinton bestämt gett sitt stöd till Indonesiens integritet. Clinton hade sagt till Wahid att USA betraktar Aceh som en oskiljaktig del av Indonesien, enligt Shihab.

Andra kritiker menar att presidenten är mycket slipad och utlovar en folkomröstning om Aceh samtidigt som han åker jorden runt och ser till att omvärlden inte godtar ett ja till ett självständigt Aceh.

I Indonesien är Acehs status betydligt mer kontroversiell än Östtimors, eftersom Aceh har godtagits av FN och det internationella samfundet som en del av Indonesien. Befolkningen i Aceh är ortodoxa muslimer och provinsen har varit en del av landet sedan Indonesiens bildande, och spelade dessutom en viktig roll i kolonins frigörelse från kolonialmakten Holland.

Missnöjet i Aceh har sina rötter i brutna löften om autonomi från tidigare regeringar, ledda av Sukarno och Suharto. Detta har sedan spätts på med militärt förtryck och exploatering av provinsens naturresurser, vars intäkter till stor del kommit Jakarta till godo. Aceh är rikt på timmer, olja och naturgas.

Wahid söker nu försoning genom att utlova en granskning av gångna regeringars förehavanden och brott mot mänskliga rättigheter i Aceh. Provinsen har också blivit lovad betydligt större andelar av vinsterna från timmer, olja och gas.

Många acehneser är dock skeptiska och tycker att förändringen kommer för sent. De tror inte heller på Jakartas ekonomiska löften, och menar att regeringen är betydligt mer mån om att behålla det rika Aceh än det ekonomiskt oviktiga Östtimor.

Presidenten har dessutom fått kritik för att hann räckt ut handen till Israel och öppnat upp för handelsmässiga kontakter länderna emellan. Bland annat har männen i presidentens närmaste krets, de lärda muslimerna, uttryckt missnöje, liksom ambassadörer från muslimska länder.

Medan Wahid försöker hitta balansen mellan omvärldens stöd och indonesernas motstånd, hörs allt oftare krav på regional autonomi och till och med federalism. Vid sin senaste session beslutade bland annat provinsregeringen för Östra Kalimantan på ön Borneo att man skulle etablera en federal stat, kallad Östra Kalimantan. Talmannen Sukardi Jarwo sa att beslutet var oåterkalleligt. Riau, en rik provins på ön Sumatra, har skrivit en Riau-deklaration som kräver utträde ur Indonesien. Även Irian Jaya längst i öster kräver självständighet.

– Federalism är inte längre en vision, det är ett realistiskt behov, säger Anhar Gonggong vid Indonesiens utbildningsministerium.

Han tror att Indonesiens Förenta Stater kommer att vara ett faktum år 2010. Med separatistiska rörelser på flera håll i landet, slåss Indonesiens byråkrati och politiska elit mot tiden i sina försök att undvika att landet upplöses.

(991118)

.

Kafil Yamin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *