991012 (IPS) – Chiles högerextrema grupper hotar med att genomföra våldsamma attacker i samband med årsdagen av gripandet av den förre diktatorn Augusto Pinochet i London. Parlamentariker i Chile uppmanar nu landets invånare att inte låta sig skrämmas av hoten.
Samtidigt som chilenska människorättsorganisationer planerar en manifestation söndagen den 17 oktober för att fira gripandet av Pinochet, påstås extremhögern förbereda terroraktioner under samma dag.
Ledaren för högergruppen Fosterland och Nationella frihetsfronten, FNPL, säger till dagstidningen La Tercera att hans organisation kommer att “iscensätta våldsattacker mot de spanska medborgarnas kommersiella intressen'' den 16 oktober. Ledaren krävde att få vara anonym vid intervjun.
Det var den 16 oktober som Pinochet greps i London, där han skulle genomgå en ryggoperation, enligt en internationell arresteringsorder från den spanske domaren, Baltasar Garzón.
Förra fredagen beslutade dessutom den brittiska högsta domstolen att den 83-årige senatorn och gamle diktatorn skulle utlämnas till Spanien. Beslutet grundades på anklagelser om 35 fall av tortyr och planering av tortyr, som dokumenterats av Internationella konventionen mot tortyr.
Pinochets försvarare kommer att överklaga domen hos Storbritanniens högsta domstol den 18 oktober och den chilenska regeringen insisterar på att Pinochet ska släppas av humanitära skäl.
FNPL, som är den fascistiska grupp som utförde attentaten mot president Salvador Allende och hans socialistiska regering under åren 1970-73, återuppstod i år, enligt uppgift från landets säkerhetstjänst. Gruppen deklarerade offentligt att den upplöstes den 11 september 1973, då den blodiga statskuppen mot Allende- administrationen slutförts och gruppens mål, att “störta den marxistiska regeringen” uppnåtts.
Men FNPL:s fanor började åter synas bland Pinochets anhängare i demonstrationerna utanför spanska och brittiska konsulat och ambassader under 1998 och 1999. Idag är gruppen aktiv i åtta av Chiles 13 regioner, enligt gruppens ledare i intervjun med La Tercera. Han säger att FNPL har 822 registrerade medlemmar och 1 970 sympatisörer, varav 300 är militanta och 800 bor i huvudstaden Santiago.
Förutom i Santiago är högergrupperna starka i regionen Coquimbo, 45 mil norr om Santiago, där molotovcocktails slängdes mot två spanska företag, Santader Bank och Spanska Telefonica, förra lördagen. FNPL:s anonyme ledare hävdar att dessa två attacker inte var planerade av FNPL, utan var spontana missnöjesyttringar av anhängare på gräsrotsnivå i regionen.
Spanskt kapital kontrollerar flera av de största företagen i Chile inom bankväsendet, telekommunikation, elektricitet och jordbruksindustrin.
På årsdagen av gripandet av Pinochet kommer FNPL även att måla grafitti med slogan för Pinochet på gatorna utanför de spanska och brittiska konsulaten och ambassaderna.
Chilensk Anti-kommunistisk Aktion, ACHA, och Kommandot 11 september, två andra underjordiska högerextrema grupper, hat utfärdat dödshot mot 15 politiker och medborgarrättskämpar, sedan Pinochet greps. Bland de som hotats finns Viviana Díaz och Mireya García, ordförande respektive generalsekreterare för Anhöriggruppen för fängslade och försvunna, AFDD, samt den socialistiska parlamentarikern, Isabel Allende, dotter till den mördade Salvador Allende.
AFDD och de andra organisationerna, som tillsammans bildar nätverket Nationella samlingen för mänskliga rättigheter, arrangerar en manifestation genom centrala Santiago söndagen den 17 oktober för att fira gripandet av Pinochet.
Nätverket betraktar den brittiska rättens utslag som en av de största segrarna i kampen för rättvisa för de drygt 3 000 brott mot de mänskliga rättigheterna – främst mord, tortyr och försvinnanden – som begicks under militärjuntan i Chile.
(991012)
.

