Islam växer som politisk rörelse bland USA: s svarta

990920 (IPS) – På Martin Luther Kings tid hade den kristna kyrkan i princip ensamrätt över det politiska ledarskapet bland svarta i USA. I dag är muslimska grupper viktiga politiska rörelser för miljoner svarta.

Undersökningar visar att islam är den religion som växer snabbast bland svarta i USA och två mycket olika grenar av religionen missionerar bland landets färgade.

Dels den kontroversiella Nation of Islam som leds av Louis Farrakhan. Där kombineras islam med en filosofi om svart separatism. Farrakhan är mycket omskriven i media, men är inte de svarta muslimernas dominerande röst. Den rollen har Wallace D. Mohammed och hans Muslim American Society.

Muslim American Society har omkring 200 000 medlemmar och över två miljoner sympatisörer, bland dem även vita. Nation of Islam har bara omkring 10 000 medlemmar.

– De afro-amerikanska ledare som vädjar till er smärta, till ert behov att skrika eller anklaga någon annan för era problemàde gör er, eller oss, ingen tjänst, utan en stor otjänst, säger Wallace D. Mohammed.

Han syftar på Farrakhan och dennes föregångare och far, Elijah Muhammad, som utropade att “den vite mannen är djävulen”.

Wallace D. Muhammed är erkänd av etablissemanget i USA. 1992 blev han den första muslim som ledde en bön i den amerikanska senaten.

C. Eric Lincoln, professor i religion vid Duke-universitetet i North Carolina som skrivit boken “Svarta muslimer” säger att Mohammed är den viktigaste och mest positiva muslimen i USA och att han är ansedd i den övriga muslimska världen.

Wallace Mohammed talar inte mycket om rasmotsättningar, utan om att stärka de ekonomiska förutsättningarna för muslimerna i USA.

Hans organisation samlade till exempel in cirka 25 miljoner kronor från sina anhängare. För pengarna köpte de sedan kläder från fabriker i Syrien och Bangladesh. Kläderna säljs nu till låga priser inom det svarta muslimska samfundet. Wallace Mohammed har också fått en grupp rika saudier att bekosta skolor och företag i USA.

– Vi erbjuder muslimska afro-amerikaner hopp, fritt från rasistisk ilska, säger Kaleem Shabazz, en annan ledare inom Muslim American Society.

Flera av organisationens medlemmar har tidigare varit med i Nation of Islam. De har lämnat rörelsen bland annat på grund av tolkningen av religionen.

En av dem är Karriem Beyah som var frustrerad över att den viktiga muslimska helgen Ramadan inte firades enligt den muslimska almanackan inom Nation of Islam och för att Koranen inte fick den plats den förtjänar.

Nation of Islam uppmanar sina medlemmar att inte delta i de allmänna valen, medan Wallace Muhammads grupp uppmanar sina medlemmar och sympatisörer att fullt ut delta i det politiska livet. Många av medlemmarna är folkvalda till politisk uppdrag i stora amerikanska städer.

– Att ställa upp som kandidater till val uppmuntras särskilt, för då kan vi påverka, säger Kalil Beasley som sitter i New Jersys statsfullmäktige.

(990920) .

Leslie Goffe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *