990916 (IPS) – Den före detta borgmästaren i Chenalho i den mexikanska delstaten Chiapas, Jacinto Arias, har tillsammans med 23 andra dömts till mellan 32 och 35 års fängelse för en massaker av 45 tzotzil-indianer.
Domstolen i Chiapas huvudstad Tuxtla Gutiérrez dömde de 24 för bland annat mord och olaga vapeninnehav. Arias är medlem i det mexikanska regeringspartiet PRI. Han dömdes för att ha distribuerat vapen till mördarna och för att ha hjälpt dem med transporter.
Brotten skedde den 22 december 1997. Då dödades 45 män, kvinnor och barn ur tzotzil-folket i staden Acteal under en demonstration för fred. Tzotzil-folket sympatiserar med rebellrörelsen zapatisterna, EZLN.
EZLN inledde väpnat motstånd mot den mexikanska regeringen den 1 januari 1994. Icke-statliga organisationer uppger att paramiliätra grupper och den lokala polisen öppnade eld mot Tzotzil-folket utan anledning. Enskilda organisationer uppskattar att omkring 20 000 människor i Chiapas har tvingats fly sina hem de senaste fem året på grund av konflikten mellan regeringen och rebellerna.
Hittills har myndigheterna gripit 102 personer för delaktighet i Acteal-massakern. 55 av dem har dömt till fängelsestraff.
– Vi applåderar att de som är ansvariga för ett så allvarligt brott som Acteal-massakern har straffats, men väntar fortfarande på att en öppen undersökning ska visa den roll som paramilitära grupper och myndigheterna haft, säger Edgar Cortés på Agustíns pro-humanitära center.
Organisationen är spungen ur en den katolska kyrkans jesutiorder. De kräver en undersökning av den dåvarande borgmästaren för delstaten Chiapas, Julio César Ruiz, ansvar för massakern. Ruiz arbetar idag på Mexikos ambassad i USA.
(990916)
.

