990705 (IPS) – Antalet våldtäkter ökar snabbt i Sydafrika. Var 26
För två år sedan våldtogs en kvinna eller ett barn var 83:e sekund, enligt Nationella institutet för kriminalitet och behandling av förövare i Sydafrika.
Ökningen av antalet våldtäkter tros delvis bero på den höga arbetslösheten. 39 procent av den vuxna befolkningen i provinsen Kwazulu Natal har inget jobb, enligt Gite Hatie, vice generaldirektör för departementet för mental hälsa i Durban.
Många människorättsgrupper är också bekymrade över den alarmerande ökningen av antalet våldtäkter mot barn. I många fall rör det sig om släktingar som tror att sex med unga oskulder kan ge dem mystiska krafter och att det kan bota aids.
Polis, rättsväsende, socialarbetare och kvinnorättsaktivister säger att det sexuella våldet mot barn är en viktig orsak till HIV och aids bland barn.
– Det är svårt att hitta en oskuld på 16 år i dag, så männen angriper istället barn under tio år, säger Mamelato Leopeng, aidsrådgivare vid ett hälsocenter i Johannesburg.
– Det hela har sin grund i grov okunskap och brist på utbildning, säger han.
Sex är tabubelagt i flera afrikanska kulturer, där våldtäktsmannen ofta går fri för att familjen inte orkar bära den skam det innebär att offentliggöra brottet. Det hemlighålls även om offret riskerar att ha smittats av HIV.
Tre av tio kvinnor hade utsatts för grova former av sexuellt våld, enligt en undersökning bland 3 700 kvinnor i Johannesburg 1998. Den visade också att i endast en procent av de fall som anmäldes och gick till rättegång, så dömdes gärningsmannen. Motsvarande siffra för andra brott är åtta procent.
Doktor Lorna Martin, rättsmedicinare vid universitet i Kapstaden, säger att distriktsläkarna ofta ger ofullständig rapporter, som leder till att offret förlorar i rätten.
I Sydafrika finns flera stödgrupper och centra som försöker hjälpa de chockskadade kvinnorna och barnen som utsatts för sexuellt våld. Några få erbjuder gratis behandling med bromsmedicinen AZT mot aids. Läkemedlet måste tas inom 48 timmar efter det att våldtäkten utförts för att den ska kunna minska risken för eventuell smitta. Den stora majoriteten sydafrikaner har inte tillgång till AZT. Dessutom kostar medicinen 2 500-5 000 kronor, vilket få har råd med.
1997 var cirka 2,5 miljoner sydafrikaner hiv-smittade. Enligt UNDP:s årsrapport om mänsklig utveckling 1998 kommer bara 13 procent av befolkningen år 2005 att uppnå en ålder av 40 år.
(990705)
.

