Fortsatt kamp för pressfrihet i Pakistan

990608 (IPS) – Relationen mellan den oberoende pressen och regeringen I Pakistan har försämrats ytterligare efter ett antal konfrontationer om den politiska ledningen av landet. Den kände ochrespekterade pakistanske dagstidningsredaktören, Najam Sethi, somsuttit häktad i 25 dagar för att ha kritiserat regeringen i ett tali Indien, släpptes nyligen fri. Men andra journalister som regeringenbeordrat polisen att gripa, sitter fortfarande i fängelse.

Najam Sethi stod anklagad för högförräderi, men friades av landets högsta domstol i förra veckan. Högsta domstolen förklarade att regeringen inte kan ställa Sethi inför rätta på grundval av de anklagelser den uppgett.

Två andra journalister greps samtidigt som Sethi. Hussain Haqqani, som är krönikör och oppositionspolitiker, sitter fortfarande i häkte anklagad för korruption. Dagstidningsredaktören Mehmood Lodhi släpptes däremot fri efter två dagar.

Lodhi greps för att förhöras om en BBC-dokumentär om korruption på regeringsnivå i Pakistan. Han hade ordnat kontakter i landet för det brittiska TV-teamet. Både Sethi och Haqqani intervjuades i dokumentären.

Enligt de pakistanska myndigheterna häktades Sethi för att han under ett tal i Indien i slutet av april sa att Pakistan befann sig mitt uppe i en rad kriser, däribland ett sammanbrott för lag och ordning, den nationella säkerheten och landets identitet.

Men enligt krönikören Ejaz Haider tvingades Nawaz Sharifs regering att ta tillbaka anklagelserna mot Sethi tack vare det massiva internationella stöd de oberoende journalisterna fått. Bidragande var också den allvarliga konflikten med USA:s utrikesdepartement om pressfrihetens tillkortakommande i Pakistan.

Sedan januari i år har regeringen anmält en mängd dagstidningsredaktörer och förläggare. Anklagelserna rör sig om allt från skattesmitning till narkotikasmuggling. Det har även förekommit flera våldsamma angrepp mot journalister, hot, bilbränder och påtryckningar på redaktörerna att avskeda uppnosiga reportrar.

– Denna regering tolererar inga avvikande åsikter. Det handlar inte längre om enstaka övergrepp, utan snarare ett massivt angrepp mot det som återstår av ett civilt samhälle, säger Afrasiab Khan Khattak, ordförande för den oberoende Människorättsorganisationen i Pakistan.

– Efter att ha kväst rättsväsendet, armén och presidenten har premiärminister Nawaz Sharifs regering nu kastat sig över sina kritiker i pressen för att ta kontroll över media, säger krönikören M. Ziauddin.

Regeringen förnekar att den vill tysta den oberoende pressen, men journalister som kämpar för pressfrihet säger att myndigheterna är fast beslutna att få tyst på alla kritiska röster.

– Mer än 95 procent av landets journalistkår har redan tvingats ned på knä. Regeringens nästa steg blir troligen att bilda ett pressråd som kan utöka kontrollen över medierna ytterligare, säger Imtiaz Alam, samhällsredaktör för dagstidningen The News och som nyligen fick sin bil utbränd i ett attentat.

(990608)

Amir Mir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *