990518 (IPS) – Otomi-kvinnor tillverkar ett naturschampo somexporteras till Frankrike, världens kanske viktigaste kosmetikcenter.Otomi-folket lever i den mexikanska staten Hidalgo som är känd försin växtrikedom.
Vildsallad Guldopuntia och traditionella läkeörter är ingredienser i schampot som påstås stärka håret och förebygga håravfall.
Exporten kan bli viktig för regionens usla ekonomi. Idag flyttar en stor del av den manliga befolkningen till USA för att söka jobb.
I början av 1990 studerade forskare från det autonoma universitetet i Hidalgo, UAEH, Otomi-folkets kunskaper om växter. Sex år senare var schampot klart. De aktiva beståndsdelarna i vildsalladen tvättar håret medan örterna stärker hårsäckarna och vårdar håret.
Schampot både tillverkas och paketeras i Hidalgo. Nationella institutet för ursprungsbefolkningar, INI, har investerat 125 000 kronor i schampotillverkningen och Fonden för förbättring av högre utbildning har investerat omkring 50 000 kronor. Det har gjort att ortens kvinnor nu kan satsa fullt ut på sin produkt, som heter LAMMS (Lechuguilleros del Alto Mezquital).
(990517)
.

