990223 (IPS) – Sri Lankas största affärsledare har bestämt sig för att ta reda på vad folket har för åsikter om frågor som är viktiga för landet, inklusive det långdragna etniska kriget. I en opinionsundersökning som ska genomföra s nästa månad ska folket få säga hur de vill få slut på kriget.
Den öNationella kommittén för fred och ekonomisk utvecklingö bildades av några av landets viktigaste affärsmän i oktober förra året. De vill få ett slut på det 16 år långa inbördeskriget i landets östra och norra delar.
Siripala Hettige, professor i sociologi vid Colombos universitet, ska samordna undersökningen. – De politiska partierna har ofta ingen aning om vad folk vill ha och vad som är deras grundläggande behov, säger han. Resultatet av undersökningen kommer att bli en databas, som bland annat politiker ska kunna använda sig av.
I förra veckan sa kommitténs ordförande Lalith Kotelawala, som leder en av Sri Lankas största företagsgrupper, att de skulle sammankalla ett andra möte med alla politiska partier och andra grupper den 4 mars för att försök a nå fram till en samförståndsstrategi för att lösa Sri Lankas problem. Ett huvudmål är att få den styrande alliansen PA att enas med oppositionen i UNP och tillsammans formulera förslag för att få slut på kriget.
När kommittén bildades i oktober beskyllde den de politiska partierna för stilleståndet i fredsförhandlingarna och för röran i landets ekonomi. Partiernas konfrontationspolitik skadar ekonomin, enligt kommittén. Även om ekonomin har visat sig spänstig under krigsåren, så har den de senaste månaderna visat tecken på nedgång. Det beror framför allt på den snabbt växande försvarsbudgeten, och på den globala nedgången, som har slagit hårt mot vissa sektorer.
Minst 75 000 människor har dött i kriget sedan 1983 och miljarder rupier har gått förlorade i förstörda egendomar och förlorade möjligheter på grund av färre utländska investeringar och färre turister.
En ny studie av Institute of Policy Studies, en tankesmedja som är kopplad till regeringen, visar att kriget har kostat Sri Lanka motsvarande 18 månaders BNP.
Vid mötet i oktober förra året sa Kotelawala att 60 miljarder rupier, nästan 7 miljarder kronor, spenderades på kriget, “samtidigt som vi inte har någon mat åt de hungriga, inget skydd åt de hemlösa och ingen framtid att erbjuda de framtida generationerna.”
Ungefär samtidigt som kommittén bildades, i oktober, visade en annan opinionsundersökning att de flesta singaleser inte trodde att en militär lösning på den etniska konflikten är möjlig. Undersökning emotsade den vanliga uppfattningen att singaleserna, som är i majoritet i Sri Lanka, inte vill ha fred med den tamilska minoriteten, och att de ser militär handling som den enda lösningen.
Feizal Samath IPS/ Colombo 990223
.

