Beidahe, Kiina, 13.08.97 (IPS) – Kiinan ylin johto vetäytyy joka kesä Bohainmeren rannalle Beidaheen pakoon pääkaupungin tukahduttavaa kuumuutta.
Täällä he ovat kaukana kurinalaisesta kaupunkielämästä, uivat ja rentoutuvat. Mutta kommunistisesta kutsusta kovaan työhön he eivät kuitenkaan pääse eroon.
Johtavien poliitikkojen Beidahessa tekemät päätökset ovat vaikuttaneet miljoonien kiinalaisten elämään lähes puolen vuosisadan ajan. Mao Zedong aloitti täällä 1958 ohjelman, jolla kaikkialle maahan luotiin kansankommuuneja. Se aiheutti seuraavien kolmen vuoden aikana miljoonien ihmisten nälkäkuoleman.
Beidahesta lähti liikkeelle edesmenneen Deng Xiaopingin ankara kampanja rikollisuutta vastaan 1982. Kommunistisen puolueen historioitsijoiden mukaan päätöksen aiheutti väkivaltainen tapaus, jonka Deng näki matkallaan Beijingistä Beidaheen.
Pääkaupungista 300 kilometriä itään sijaitseva rannikkokaupunki oli aikoinaan läntisten diplomaattien ja lähetystyöntekijöiden kesäinen lomapaikka.
Nykyään se tunnetaan parhaiten kaupunkina, jonne Kiinan johtajat kokoontuvat vuoden tärkeimpään, salaiseen istuntoonsa. Maon puna-armeijaa vuonna 1949 paenneiden kapitalistien hienot huvilat, merituulen henkäykset ja rehevät viheralueet luovat ihastuttavat puitteet tapaamisille.
Tänä vuonna uutta on se, että helmikuussa kuollut Deng ei ole enää mukana.
Keskustelut valmistelevat lokakuussa pidettävää kommunistisen puolueen 15. edustajakokousta. Aihepiiri ulottuu henkilökysymyksistä talousuudistusten tulevaan suuntaan. Mereltä henkäilevä suolainen tuuli on täynnä huhuja merkittävistä henkilövaihdoksista.
Pääministeri Li Pengin on luovuttava tehtävästään ensi maaliskuussa hänen toisen virkakautensa päätyttyä, ja se synnyttää runsaasti arvailuja hänen seuraajastaan. Tarkkailijoiden mukaan presidentti Jiang Zemin saattaa toimia tarmokkaasti varapääministeri Zhu Rongjin valinnan puolesta, koska Zhulla on ollut keskeinen rooli talouden uudistustyössä.
Moni spekuloi myös sillä, keitä valitaan politbyroon toimeenpanevaan komiteaan, jonka jäsenmäärä nostetaan seitsemästä yhdeksään.
Päähuomio kohdistuu kuitenkin suunnitelmaan uudistaa kriisiytyneitä valtionyrityksiä. Tarkkailijat odottavat, että Jiang julkistaa lähikuukausina niitä koskevien uudistusten sisällön.
Koska Jiangilla ei ole Maon tai Dengin arvovaltaa, maan johdon on tehtävä keskeiset päätökset hyvässä yhteisymmärryksessä. Se merkinnee tavallista pitempiä keskusteluja ja tarvetta kompromisseihin.
Muodollisesti kaikki Beidahessa ylellisten kala- ja äyriäisaterioiden äärellä tehdyt päätökset hyväksytään vasta syksyn puoluekokouksessa. Kiinan johtajat haluavat kuitenkin olla varmoja, että asioista vallitsee laaja yhteisymmärrys jo etukäteen.
Tavallisilla ihmisillä ei ole tietoa salaisten tapaamisten kulusta. Jopa se, milloin johtomiehet saapuvat ja lähtevät, on hämärän peitossa.
Moni kuitenkin aavistaa suurimpien pamppujen läsnäolon vartiopaikoilleen asettuneista poliiseista ja virkavallan edustajien suuresta määrästä keskustan kaduilla. Varmana merkkinä paikalliset pitävät sitäkin, että laaja ranta-alue on suljettu tavallisilta turisteilta.
"Emme näe johtajia", sanoo limonadia ja halpoja sateenvarjoja turisteille kaupitteleva keski-ikäinen Yan Ning. "Emme edes tiedä, uiko Jiang Zemin vai ei. Se kuuluu valtiosalaisuuksiin." (Inter Press Service)

