ETELÄ-AFRIKKA : Mustat haluavat osansa talouden kakusta

Johannesburg, 30.04.96 (IPS) – Etelä-Afrikan ammattiyhdistysliike julkisti huhtikuussa näkemyksiään siitä, miten maan taloutta tulisi kehittää. Työnantajapuoli esitteli vastaavan paperinsa kuukautta aiemmin. Näkemykset ovat niin kaukana toisistaan, että on vaikea ennustaa Etelä-Afrikan työmarkkinoille sopuisaa tulevaisuutta.

Etelä-Afrikan työnantajat ja voittopuolisesti mustista koostuva työväestö ovat toki olleet eri leireissä ennenkin, varsinkin suhteessa apartheid-järjestelmään, jota maassa ylläpidettiin vuosikymmenten ajan. Nyt taistelu on siirtynyt uudelle areenalle: työnantajat painottavat taloudellista kasvua, kun taas ay-liike vaatii oikeudenmukaisuutta tulonjakoon.

Ay-liikkeen kannanotto on otsikoitu Yhteiskunnallinen tasa- arvo ja työpaikkojen luominen. Siinä valitetaan, että vielä kaksi vuotta enemmistövaltaan siirtymisen jälkeen Etelä-Afrikassa vallitsee jyrkkä eriarvoisuus. Vauraus, taloudellinen valta ja suuret tulot ovat edelleen valkoisen vähemmistön yksinoikeuksia.

"Taloudellista eliittiä pitäisi nyt vaatia jakamaan maamme vaurautta ja voimavaroja kaikkien hyväksi samalla tavoin kuin valkoinen väestö pakotettiin luopumaan yksinoikeudestaan poliittiseen valtaan uuden demokratian hyväksi", kannanotossa julistetaan.

Pretoriassa toimivan tutkimuslaitoksen mukaan mustien osuus Etelä-Afrikan kokonaistuloista on 29 prosenttia, vaikka he muodostavat 76 prosenttia maan 41-miljoonaisesta väestöstä. Valkoisia on 13 prosenttia asukkaista, mutta he saavat kokonaistuloista 59 prosenttia.

Ay-liikkeen kannanotossa vaaditaan "superrikkaiden" verotuksen kiristämistä. Sen mukaan yli 230 000 markkaa vuodessa ansaitsevien veroprosentti pitäisi nostaa nykyisestä 45:stä 55 prosenttiin. Myös yritysten verotusta halutaan tiukemmaksi.

Muita ay-liikkeen vaatimuksia ovat työn jakaminen, irtisanomisten lopettaminen, työpaikkojen luominen julkisilla investoinneilla, maareformi ja työtätekevien oikeuksien parantaminen.

"Taloutemme laiva uhkaa upota pääoman kapteenien komennossa. Kurssia on muutettava", sanoo Etelä-Afrikan ammattiliittojen keskusjärjestön Cosatun pääsihteeri Sam Shilowa. Ay-liikkeen kannanotto on tarkoitettu pohjaksi keskusteluille, jotka on määrä aloittaa myöhemmin tänä vuonna työnantajien ja hallituksen kanssa.

Työnantajapuoli esitti oman paperinsa jo maaliskuussa. Siinä ehdotetaan, että nykyisten "korkeapalkkaisten ja heikosti työllistävien" työmarkkinoiden rinnalle luotaisiin uusi sääntelystä ja käytännössä myös ay-toiminnasta vapaa työvaltainen tuotantosektori.

Etelä-Afrikan hallitseva puolue Afrikkalainen kansalliskongressi (ANC) on luonnehtinut työnantajien esitystä pyrkimykseksi "palauttaa mustat työläiset halvan työvoiman järjestelmään."

Maan suurin ay-järjestö, 1,2 miljoonan jäsenen Cosatu, on myös tyrmännyt työnantajien haaveet. Järjestön neuvotteluvaltuuskunnan johtaja Khumbula Ndaba muistuttaa, että apartheidin luoman palkkakuilun vuoksi palkankorotukset eivät ole aina perustuneet työsuoritukseen, vaan pikemminkin etnisiin ja poliittisiin syihin.

Cosatu mainitsee esimerkkinä firman, joka palkitsi johtoportaan väen 210 prosentin palkankorotuksella, vaikka voitot kasvoivat vain 25 prosenttia. Työläisille ilmoitettiin, että palkankorotuksia ei tule, koska yhtiöllä ei mene hyvin.

Ammattillisesti järjestäytynyt työläinen tienaa Etelä- Afrikassa keskimäärin noin 1 500 markkaa kuukaudessa, kun Johannesburgin pörssin johtajat ansaitsevat vajaat 80 000 markkaa kuussa. (Inter Press Service)

Uncategorized

Gumisai Mutumen