70 000 kvinnor per år dör i samband med osäkra aborter

London, 091014 (IPS) – Varje år avlider närmare 70 000 kvinnor i samband med osäkra aborter, enligt en ny rapport från Guttmacher Institute i USA. Ytterligare fem miljoner kvinnor tvingas årligen söka vård för komplikationer som uppstått i samband med farliga aborter.

Rapporten bygger på en global undersökning, och enligt dess författare minskade antalet genomförda aborter i världen från 45,5 miljoner 1995 till 41,6 miljoner 2003. Antalet dödsfall är dock lika högt som tidigare. Enligt Sharon Camp, som är chef för Guttmacher Institute, är orsaken till det en befolkningsökning i de regioner där det saknas möjlighet att genomföra säkra och legala aborter.

Hälften av dödsfallen inträffar i Afrika och näst flest dödsfall rapporteras från Sydasien. – Trots att aborter är tillåtna i Indien och Bangladesh så har inte alla kvinnor tillgång till den sjukvård som krävs, säger Sharon Camp till IPS.

Camp säger att den mest effektiva metoden för att minska aborterna är att se till att alla får tillgång till preventivmedel.

– Om kvinnor kan undvika oönskade graviditeter så kommer såväl de legala som illegala aborterna att minska. Men så länge inte det sker kommer abortstatistiken att förbli hög.

Världens regeringar måste därför i högre utsträckning satsa på att öka tillgången på preventivmedel, enligt Guttmacher Institute . Men Camp säger att det även krävs att många länders abortlagstiftningar reformeras och att myndigheterna genomför de investeringar som krävs för att kunna erbjuda säkra aborter.

I rapporten framgår det att sedan 19 länder har genomfört betydande liberaliseringar av sina abortlagar sedan 1997. Men trots detta lever fortfarande 40 procent av världens kvinnor i länder där aborträtten är mycket begränsad, varav de allra flesta i utvecklingsländer.

Enligt rapporten så lever 92 procent av Afrikas kvinnor i reproduktiv ålder i länder med mycket strikt abortlagstiftning, och i Latinamerika är siffran hela 97 procent.

I Polen, El Salvador och Nicaragua har abortlagarna skärpts på senare år. Men i flera länder har i stället utvecklingen gått åt andra hållet.

– De flesta länder som lättat på sina abortlagar är utvecklingsländer. Åtta afrikanska länder har reformerat sina lagar, inklusive två av de största – Sydafrika och Etiopien, säger Camp.

I Sydafrika har resultatet varit dramatiskt, enligt Camp. Där är numera abort tillåtet och tillgängligt för alla kvinnor upp till den tolfte graviditetsveckan. Enligt Camp har detta resulterat i en 90-procentig minskning av antalet kvinnor som uppsöker vård efter farliga aborter och mer än en halvering av antalet dödsfall. Enligt rapporten ökade andelen gifta kvinnor som använder preventivmedel från 54 procent 1990 till 63 procent 2003. Tillgången på preventivmedel skiljer sig dock mycket åt i olika delar av världen. Medan 71 procent av de gifta latinamerikanska kvinnorna använde preventivmedel 2003, så var siffran i Afrika enbart 28 procent.



Sanjay Suri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *