Buenos Aires, 03.02.03 (IPS) – Puolet Argentiinan alle kaksivuotiasta lapsista kärsii raudanpuutteesta, vaikka maa on neljänneksi suurin naudanlihan viejä maailmassa. Vähävaraisimpien perheiden lapsista anemiaa potee jopa 70 prosenttia, paljastaa Lasten ravitsemustutkimuksen keskuksen (Cesni) tuore selvitys.
Muutama lusikallinen punaista lihaa kolme kertaa viikossa turvaisi pikkulasten raudansaannin, YK:n lastenrahaston Unicefin neuvonantaja María Luisa Ageitos kertoo. Raudan imeytyminen edellyttää kuitenkin myös c-vitamiinipitoisten hedelmien syöntiä, ja sekin on heikentynyt Argentiinan talousahdingon myötä.
Argentiinaa useita vuosia vaivannut talouslama huipentui suoranaiseen romahdukseen joulukuussa 2001, eikä maan talous ole toipunut siitä vieläkään. Kuluttajahinnat nousivat viime vuonna 41 prosenttia ja elintarvikkeiden peräti 60 prosenttia.
Köyhien osuus Argentiinan 37-miljoonaisesta väestöstä on kasvanut 33 prosentista 1998 nykyiseen 55 prosenttiin. Lapsista on nykyisin aliravittuja viidennes, köyhimmillä pohjoisilla alueilla jopa 40 prosenttia, Cesni kertoo.
"Anemia on piilevää aliravitsemusta, sillä lapset saattavat olla normaalipainoisia, mutta raudanpuute alkaa pikku hiljaa aiheuttaa heille oppimisvaikeuksia. Se heikentää koulumenestystä ja myöhemmin työnsaantia", lastenlääkäri Silvia Baez selittää.
Pikkulasten ohella anemia on yleistynyt raskaana olevilla naisilla. Argentiinan terveys- ja ravitsemusasioista vastaavat viranomaiset vaativat lakia, joka määräisi lisäämään rautaa jauhoihin. Naapurimaassa Chilessä se on pitänyt anemian hyvin kurissa.
(Inter Press Service)

