Johannesburg, 24.06.02 (IPS) – Etelä-Afrikan apartheidin uhrit eivät ole luopuneet toivosta saada korvausta kärsimistään vääryyksistä. Nyt valmistellaan ryhmäkanteita rotusortohallituksen kanssa yhteistyössä toimineita ulkomaisia pankkeja vastaan.
Etelä-Afrikassa on perustettu ilmainen puhelinpalvelu, johon apartheidin uhriksi itsensä kokevia pyydetään soittamaan ja rekisteröitymään mukaan oikeustoimiin.
Ensimmäinen kanne on nostettu Lulu Petersenin puolesta. Hänen veljensä Hector Petersen joutui poliisin ampumaksi 1976, kun eteläafrikkalaiset opiskelijat vastustivat afrikaansin kielen tuomista kouluihinsa.
Korvauksia vaaditaan myös Sigqibo Mpendulolle, jonka 12-vuotiaat kaksospojat ammuttiin kuoliaiksi poliisiratsiassa 1993. Listalla ovat niin ikään Lungisile Ntsebeza, jonka apartheidpoliisi pidätti ja pahoinpiteli useaan otteeseen, ja Themba Maqhubela, joka pakeni Etelä-Afrikasta kieltäydyttyään todistamasta Ntsebezaa vastaan poliittisessa oikeudenkäynnissä.
Lungisile Ntsebezan veli Dumisai oli Etelä-Afrikan apartheidia selvitelleen totuus- ja sovintokomission jäsen. Hän osallistuu myös meneillään olevien oikeusjuttujen valmisteluun.
Hankkeen takana olevaan ryhmään kuuluu myös yhdysvaltalainen lakimies Ed Fagan, jolla oli tärkeä osuus korvausten hankkimisessa natsi-Saksan vainoista selvinneille juutalaisille. Lisäksi mukana on lakimiehiä, historian ja taloustieteen tuntijoita, poliitikkoja ja kirkonmiehiä.
"Toiminnan kohteina ovat yksityiset yhdysvaltalaiset ja eurooppalaiset ylikansalliset yritykset, jotka saivat voittoa liiketoimistaan Etelä-Afrikassa vuosina 1948-1993", ryhmä ilmoittaa.
Katseet kohdistuvat aluksi sveitsiläisiin ja yhdysvaltalaisiin pankkeihin, joiden sanotaan lainoillaan auttaneen Etelä-Afrikan rotusortohallitusta pysymään pystyssä.
Pankeilta perätään korvauksia apartheidin uhreille, mutta täsmällistä summaa ei ole vielä päätetty. Kanteen nostajat haluavat ensin päästä katsomaan pankkien tilikirjoja selvittääkseen toiminnan laajuuden.
Kampanjan tiedottaja Neville Gabriel kertoo, että ensimmäiset kanteet nostetaan sveitsiläisiä Credit Suisse ja UBS -pankkeja sekä yhdysvaltalaista Citicorpia vastaan. "Tämä on tärkeä askel pitkässä taistelussa, jonka aloitimme 3,5 vuotta sitten vaatimalla näitä samoja pankkeja mitätöimään apartheidin aikana myönnetyt laittomat lainat."
Sveitsiläispankit ovat ilmoittaneet, ettei kanteille ole perusteita. Sveitsi on liittymässä YK:n jäseneksi vasta tämän vuoden syyskuussa, joten se ei ollut mukana maailmanjärjestön julistamissa Etelä-Afrikan vastaisissa pakotteissa, ne muistuttavat.
Etelä-Afrikan hallitus on päättänyt pysyä erossa korvauskampanjasta. Hallitus korostaa, ettei se ole osallisena jutussa, mutta se ei myöskään halua estää ihmisiä ajamasta oikeuksiaan laillista tietä.
Hallitusta arvatenkin huolestuttaa, että kaikki ulkomaiset sijoittajat eivät katsoisi hyvällä sen osallistumista kampanjaan.
Apartheidin päätyttyä 1994 Etelä-Afrikassa käytiin läpi totuus- ja sovintomenettely. Se kutsui ihmisoikeusloukkauksiin syyllistyneitä astumaan esiin ja pyytämään armahdusta teoistaan. Uhreille luvattiin korvausta siitä hyvästä, että he antoivat anteeksi rikkomuksiin syyllistyneille.
Korvausasia ei kuitenkaan ole edennyt, koska hallitus odottaa totuuskomission lopullista raporttia ja kakistelee huikeisiin korkeuksiin nousevien summien kanssa.
Ntsebezan mukaan nyt vireillä oleva oikeusprosessi ei ole totuuskomission alulle panema, vaikka se antoikin suosituksia korvauksista.
"Jotkut meistä olivat jo silloin sitä mieltä, että sovinto pitäisi toteuttaa myös apartheidista hyötyneiden ja sen uhrien välillä eli rikkaiden ja köyhien kesken", hän sanoo.
(Inter Press Service)

