YK, New York 27.05.19 (IPS) Rahapula vaikeuttaa YK:n työtä ihmisoikeuksien turvaamiseksi. 193 jäsenvaltiosta vain 44 oli toukokuun 10. päivään mennessä maksanut kaikki suorituksensa YK:lle. Suurin velallinen oli Yhdysvallat.
YK:n ihmisoikeustyötä johtaa ihmisoikeusvaltuutettu. Jäsenmaita velvoittavia ihmisoikeussopimuksia on yhdeksän ja yksi ehdollinen. Niiden toteutumista valvoo kymmenen asiantuntijakomiteaa.
Kuusi kymmenestä komiteasta joutuu peruuttamaan tämänvuotisen istuntonsa rahapulan takia. Samalla vaarantuvat tarkastusmatkat rikkomuksista – kuten kidutuksesta, mielivaltaisista teloituksista ja ihmisten katoamisten järjestämisestä – epäiltyihin jäsenmaihin.
Naisille ja tytöille YK:n komiteat ovat usein ainoa kanava ajaa oikeuksiaan heitä sortavassa valtiossa, ihmisoikeusjärjestöt muistuttavat.
(Inter Press Service)

