ETELÄ-AFRIKKA: Hoitajapula piinaa terveydenhuoltoa

Kapkaupunki, Etelä-Afrikka, 29.09.08 (IPS) – Oliver Lala, 58, joutui hiljan jonottamaan 11 tuntia astmalääkettä asuinalueensa päiväsairaalassa Etelä-Afrikan Kapkaupungissa.

"Ihmiset voivat kuolla tänne, eikä kukaan tee mitään, koska me emme ole mitään", Lala kommentoi kohtaloaan, joka johtui tällä kertaa siitä, että hoitajat olivat hukanneet hänen paperinsa.

Lala oli saapunut Kapkaupungin suurimman mustien asuinalueen, Khayelitsan, päiväsairaalaan aamuviideltä, kuten moni muukin jonottaja.

Ongelmien taustalla on paheneva sairaanhoitajapula. Etelä-Afrikan terveysministeri Manto Tshabalala-Msimang arvioi kesällä, että vajetta on jo 40 000 hoitajan verran. Etelä-Afrikassa on liki 48 miljoonaa asukasta.

Oppositiopuolue Demokraattisen liiton edustaja Mike Waters sanoo hallituksen päästäneen ongelman paisumaan.

Oppilaitosten yhdistely 1994 vähensi hoitoalan opiskelupaikkoja. Tilalle tuli hätäisesti pystyyn pantuja yksityisiä pikakoulutuslaitoksia, joiden lisääntyminen pysäytettiin 2004 jäädyttämällä uusien perustaminen.

Watersin mukaan terveysministeriö on viivytellyt uusien ohjeiden antamisessa liki viisi vuotta.

Samaan aikaan koulutettuja hoitajia on lähtenyt laskematon määrä ulkomaille. Demokraattinen sairaanhoitajaliitto (Denosa) kertoi 2000-luvun alkuvuosina, että maasta poistui yli 300 hoitajaa kuukaudessa.

Denosan tiedottaja Asanda Fongqo syytää hoitajapulasta huonoa palkkaa, kehnoja työoloja ja turvallisuusongelmia. Henkilökunta joutuu usein jonottamisesta suivaantuneiden potilaiden hyökkäysten kohteeksi. Lisäksi työtaakka on valtava ja välineistä jatkuva pula.

Järjestön mukaan hoitajan vuositulot ovat työkokemuksesta riippuen 8 840 – 12 240 euroa. Ulkomailla ansiot voivat kaksinkertaistua.

Maasta lähteneitä on koetettu turhaan houkutella takaisin. Vahinko yritetään nyt panna kiertämään: kesällä kerrottiin, että Etelä-Afrikan yksityissairaalat ja -klinikat pestaavat Intiasta hoitajia, joita on ilmoittautunut tuhansin.

Perusterveydenhuollon hoitajapula tulee yhteiskunnalle kalliiksi sikälikin, että sinne kuuluvat potilaat hakeutuvat erikoishoidon piiriin, Pietermaritzburgin sairaalassa työskentelevä tohtori Lwazi Manzi muistuttaa.

Samalla vaarannetaan terveydenhuollon laatu laiminlyömällä potilaiden seuranta, hän jatkaa.

Terveysministeriön työvoima-asioista vastaava johtaja Hennie Groenewald vakuuttaa, että hallitus koettaa paikata julkisen terveydenhuollon työvoimapulaa. Pieni määrä hoitajia on hänen mukaansa onnistuttu houkuttelemaan takaisin töihin.

Lisäksi terveydenhuoltoon on ohjattu parituhatta yhteiskuntapalvelun suorittajaa, joiden toivotaan hakeutuvan alalle myöhemmin.

(Inter Press Service)

Yugendree Naidoo