Karachi, Pakistan, 22.12.06 (IPS) – "Olen väsynyt kertomaan medialle, että isäni on syytön. Ensimmäisessä lehdistötilaisuudessa kolme vuotta sitten vuodatin sydämeni tyhjiin, mutta se ei tuonut isääni takaisin. Kukaan ei voi auttaa meitä, ei hallitus eikä presidentti Pervez Musharraf", 14-vuotias Zahra Paracha valittaa.
Zahran isää Saifullah Parachaa on pidetty vankina Yhdysvaltojen sotilastukikohdassa Guantánamossa Kuubassa syyskuusta 2004.
Paracha on menestyvä pakistanilainen liikemies. Hänen ollessaan liikematkalla heinäkuussa 2003 hänet pidätettiin Bangkokin lentokentällä ja vietiin Bagramin lentotukikohtaan Afganistanissa. Sieltä hänet myöhemmin siirrettiin Guantánamoon.
Aikaisemmin samana vuonna Parachan 23-vuotias poika Uzair Paracha pidätettiin liikematkalla Yhdysvalloissa. Hän sai syytteen terroristien salaliitosta ja yhteyksistä al-Qaidaan.
Saifullah Parachan vaimo Farhat kertoo, että näki miehensä itkevän ensimmäistä kertaa poikansa tultua pidätetyksi.
"En tiedä tulenko koskaan näkemään poikaani elossa, se on painajaiseni. Hänet on tuomittu 30 vuoden vankeuteen yhdysvaltalaisessa vankilassa", Farhat sanoo. Hän joutuu ottamaan masennuslääkkeitä ja elää odottaen poikansa varttitunnin puhelua kerran kuussa.
Saifullah Parachaa ei ole syytetty rikoksesta, mutta myös häntä epäillään yhteyksistä terroristijärjestö al-Qaidaan. Hänen väitetään olleen osallisena suunnitelmassa salakuljettaa räjähteitä Yhdysvaltoihin al-Qaidan laskuun. Hän kiistää väitteet.
Parachaa syytetään myös siitä, että hän on puhunut al-Qaidan johtajan Osama Bin Ladenin kanssa.
"Mieheni ei ole koskaan salannut sitä, että hän tapasi Bin Ladenin 1999. Itse asiassa hänellä oli tapana kerskailla tapaamisella, ja Bin Laden teki häneen vaikutuksen", Farhat sanoo.
Saifullah ja Uzair Parachin syytteet perustuvat suhteisiin, joita heillä on ollut Guantánamossa vankina olevaan pakistanilaiseen Majid Khaniin. Khanin syytetään olevan al-Qaidan jäsen. Hän on kiistänyt, että Paracheilla olisi mitään yhteyksiä al-Qaidaan tai terrorismiin. Khan on tavannut Parachit liikemiehinä.
Farhatin ainoa yhteys mieheensä on tämän paperilapuille raapustamat lyhyet viestit. Hän on kuullut uutisia miehestään myös tämän asianajajan ja avustusjärjestöjen kautta.
Saifullah Parachaa pidetään Guantánamon viitosvankilassa, jonka nimi on Delta.
"Se on kuin eläisi omassa haudassaan", Paracha on kuvannut vaimolleen.
Brittiläisen ihmisoikeusjärjestön Reprieven edustaja Zachary Katznelson on tavannut Saifullah Parachan kahdesti. Hän kertoo, että viitosvankila on erityisvartioitu. Selleissä palaa valot ympäri vuorokauden. Vangit saavat poistua selleistään kahdeksi tunniksi päivässä.
Katznelson kertoo, että vartijoilla on tapana kääntää ilmastointi viikoksi täysille, niin että vangit palelevat selleissä ohuen lakanansa alla. Sitten ilmastointi kytketään pois päältä, niin että lämpötila kohoaa 35:een asteeseen.
Katznelson kertoo, että hänen tavatessaan Parachan tämä oli kahlehdittu. Ensimmäisellä kerralla he tapasivat vankilan sairaalassa ja Parachan jalat ja kädet oli kytketty käsiraudoilla vuoteeseen.
Toisella kerralla tapaamishuoneessa Parachan jalat ja kädet oli kytketty lattiaan. Katznelsonin vaatimuksesta kädet vapautettiin.
Katznelsonin mukaan vankeus on jättänyt jälkensä Parachaan. Hän kärsii rintakivuista ja on vaarassa saada sydänkohtauksen.
"Hän ei saa kunnollista lääketieteellistä hoitoa. Hänen henkensä on vaarassa. Pakistanin hallituksen on mahdollisimman pian tehtävä jotakin Parachan saamiseksi kotiin", Katznelson sanoo.
Paracha on vain yksi Guantánamon noin 430:sta vangista. Yhdysvallat epäilee vankeja terrorismista tai heidän epäillään olevan talebanin taistelijoita. Useimpia vastaan ei ole nostettu syytettä vuosien kuulustelujen ja vankina olon jälkeen.
YK, monet valtiot ja ihmisoikeusjärjestöt ovat vaatineet Yhdysvaltoja sulkemaan Guantánamon pidätyskeskuksen.
(Inter Press Service)

