Casablanca, Marokko, 22.08.05 (IPS) – Kiihkoislamistien avioliittokäsitykset ovat ajaneet naisia ahdinkoon Marokossa. Osa muslimimiehistä kohtelee vaimojaan tavalla, joka sotii heidän omaakin uskontoaan vastaan.
Nimettömänä haastateltavaksi suostunut nainen uskoi pitkään olevansa naimisissa. Kun hän kaksi vuotta sitten tuli raskaaksi, kiihkoislamia tunnustava puoliso käski häntä hankkimaan abortin. Nainen kieltäytyi, ja mies jätti hänet.
Nainen oli voimaton, sillä avioliitosta ei ollut papereita, koska miehen mukaan uskonto kieltää sellaiset.
Islam tosin kieltää abortinkin muutoin kuin lääketieteellisin perustein, mutta se ei miestä haitannut.
"Kokemani vuoksi olen alkanut vihata kaikkia parrakkaita miehiä, sillä parta on vain naamio, joka peittää heidän pahan puolensa", huivinsa hylännyt nainen sanoo.
Yksinhuoltajaäitinä hänellä on jälleen islamistit vastassaan. Muslimien PJD-puolueen vaikutusvaltainen johtaja on julistanut avioliiton ulkopuolella syntyneet au-lapset äpäriksi.
Vuonna 1998 perustetulla PJD:llä on 42 paikkaa 325-jäsenisessä parlamentissa.
PJD ja muut Marokon islamistiset liikkeet tuomitsevat valtion toimet au-äitien auttamiseksi ja naisten yhteiskunnallisen aseman parantamiseksi. Kyse on niiden mielestä "ateismista" ja "maallistuneesta" pyrkimyksestä kitkeä islamilaisen sharia-lain rippeetkin Marokosta.
Ensimmäinen yksinhuoltajaäitien tueksi syntynyt liike oli Agadirin maakunnassa 1980-luvulla perustettu Oum al-Banine. Islamistit syyttivät sitä prostituution edistämisestä ja ryhtyivät pilkkaamaan au-lapsia.
Moni näistä lapsista on kuitenkin juuri islamistien aikaansaannosta. Casablancassa toukokuussa 2003 tapahtuneiden pommi-iskujen poliisitutkimus paljasti, että useilla pidätetyillä oli aviottomia lapsia monen naisen kanssa.
Pommi-iskut surmasivat 45 ihmistä. Niiden vuoksi vangittujen joukossa on Assirat Almoustaquim -ääriryhmän johtaja Miloudi Zakaria, joka poliisin mukaan on "naimisissa" useiden naisten kanssa, tosin ilman asianmukaisia todistuksia.
Vihkitodistukset ovat muslimeille jatkuva kiistanaihe. Kaikki oppineet eivät pidä niitä islamin vastaisina, koska Koraani mainitsee "avioliittosopimuksen" useaan otteeseen.
He muistuttavat, että profeetta Muhammedin aikaan kirjoittaminen oli arabimaissa harvinaista, koska ei ollut paperia. Siksi avioliittotodistuksia ei laadittu, vaan liiton laillisti kahden todistajan läsnäolo. Islamistit vetoavat tähän kiistäessään vihkitodistuksen merkityksen.
Moni virallisen avioliiton ulkopuolella syntynyt lapsi jää heitteille. Yhteiskuntatieteilijä Moubarak Rabi arvioi, että 30 miljoonan asukkaan Marokossa on yli 200 000 koditonta lasta, joista valtaosa on yksihuoltajien jälkeläisiä.
Avioliiton ulkopuolinen raskaus on Marokossa laiton. Raskaana olevia sinkkunaisia ei kuitenkaan enää passiteta vankilaan, koska selleissä ei ole tilaa.
Oikeusministeriön tilastojen mukaan Marokon vankiloissa istui 16 335 vankia vuonna 1973, mutta vuonna 2003 luku oli 54 542. Selvityksen mukaan yhdeksässä vankilassa oli alle neliömetri tilaa vankia kohden.
Kansalaisjärjestöt ovat kampanjoineet raskaana olevien naisten vangitsemista vastaan. Ne muistuttavat, että naiset päätyvät häpeällisenä pidettyyn tilaan paljolti tietämättömyyttään, koska kouluissa ei anneta sukupuolivalistusta.
Riippumaton Insef-järjestö arvioi, että Marokon taloudellisen keskuksen, Casablancan, yksihuoltajaäideistä on 36 prosenttia kotiapulaisia, 32 prosenttia tekee muita töitä – usein tekstiiliteollisuuden palveluksessa – 13 prosenttia on työttömiä ja 2 prosenttia prostituoituja. Loput edustavat sekalaisia ammatteja ja elämäntilanteita.
Selvityksen mukaan Casablancan au-äideistä 42 prosenttia on lukutaidottomia. Noin puolet on käynyt jonkin verran peruskoulua, mutta vain 7 prosenttia on suorittanut koko oppimäärän, ja 2 prosentilla on tutkinto yliopistosta.
Koska koulutus selvästi vähentää au-raskauksia, Marokon ihmisoikeusyhdistys vaatii ilmaista ja pakollista peruskoulua kaikille. Järjestö patistaa myös turvaamaan kotiapulaisten ja yksinhuoltajaäitien oikeudet lailla.
Islamistit ovat tästäkin eri mieltä; he kannattavat raskaana olevien sinkkunaisten julkista kivittämistä kuoliaaksi varoittavana esimerkkinä muille.
(Inter Press Service)

