Bangkok, 18.07.05 (IPS) – Aasian hallituksilla on pian uusi symboli kuvaamaan tiivistynyttä alueellista yhteistyötä: tieverkosto, joka liittää yhteen 32 maata Japanista Turkkiin. Hallitustenvälinen sopimus Aasian valtatiestä solmittiin heinäkuun alussa.
141000 kilometriä pitkän tien odotetaan lisäävän merkittävästi alueiden välistä kauppaa ja tuovan uusia turisteja Aasiaan.
Tieverkko yhdistää Aasian pääkaupunkeja, teollisuus- ja maanviljelykeskuksia, meri- ja jokisatamia sekä konttiterminaaleja ja suurvarastoja.
Verkoston teiden päivitys kansainvälisten standardien mukaisiksi on niellyt tähän mennessä jo 22 miljardia euroa. "Parannukseen tarvitaan silti vielä 15 miljardia euroa lisää", Barry Cable kertoo. Hän on YK:n alaisen Aasian talous- ja sosiaalikomission ESCAP:n liikennejohtaja.
Vapaammalle liikkuvuudelle Aasian maiden välillä on ollut paljon esteitä. Ennen 1990-lukua kylmä sota jakoi Aasian maita eri leireihin, ja Irak ja Iran olivat avoimessa sodassa.
Myöhemmin ongelmaksi muotoutuivat vaihtelevat rajakäytännöt. Kontteja tarkastettiin eri rajoilla eri tavoilla.
"Nyt sääntöjä on yhdenmukaistettu, ja tällä on suuri merkitys maiden väliselle kaupalle", ESCAP:n kauppa-asiantuntija Ravi Ratnayake arvioi.
Unelma Aasian tieverkosta syntyi jo vuonna 1959. Monet maat suhtautuivat siihen pitkään kielteisesti, koska halusivat suojella talouttaan.
ESCAP:n viranhaltijat pitävät nyt jalkaa kaasulla, mutta ovat myös tietoisia tiehankkeen kääntöpuolesta. Ihmiskauppa, huumeiden salakuljetus ja aids ovat nykyiselläänkin vaikeasti pidäteltävissä.
"Ainutlaatuiset paikat, joihin ennen oli vaikea päästä, voivat nyt houkutella paljon matkailijoita", Aasian matkailuliiton varajohtaja Peter Simone iloitsee.
"Dollareiden metsästys saattaa kuitenkin muuttaa paljon. Ihmiset luopuvat perinteisestä elämäntavastaan ja muuttuvat hotellihaiksi."
Inter Press Service

