Koidu, Sierra Leone, 03.03.03 (IPS) – "On vaikea uskoa, että niin monet lapset on pakotettu nälkäpalkalla orjiksi kaivoksiin. Se on pöyristyttävää", YK:n apulaispääsihteeri Olara Otunnu kommentoi Sierra Leonessa näkemäänsä. Hänen erityisalanaan on lasten kohtalo aseellisissa konflikteissa.
Otunnu näki tuhansittain 7-16-vuotiaita lapsia raatamassa timanttikentillä lähellä Koidua, joka on itäisessä Sierra Leonessa sijaitsevan Konon timanttialueen pääkaupunki.
Tilanne on pahentunut kaivoksilla tammikuussa 2001 päättyneeksi julistetun sisällissodan seurauksena. Sodassa käytettiin runsaasti lapsitaistelijoita, ja monet heistä ovat joutuneet etsimään mitä tahansa työtä pysyäkseen hengissä sodan jälkeen.
"En ole onnellinen kaivoksilla. Kävisin mieluummin koulua, jos se olisi mahdollista", 15-vuotias Ibrahim Kaisamba sanoo.
Kapinalliset kaappasivat hänet riveihinsä 1998 ja pakottivat taistelemaan ase kädessä. "Kärsin yhä sotakokemuksistani ja toivon elämääni täydellistä muutosta", poika jatkaa.
Kansainvälinen avustusjärjestö World Vision on juuri julkaissut raportin Sierra Leonen kaivoksilla työskentelevistä lapsista. Sitä varten jututettiin tuhatta lasta, joista 90 prosenttia on poikia ja loput tyttöjä.
"Lasten kaivostyö Konon alueella on vakava ongelma, sillä he joutuvat monenlaisten väärinkäytösten uhriksi", World Visionin edustaja Mac-Ivan Rogers kertoo Koidussa.
Lapsityöläisten taustat vaihtelevat: osa on entisiä sotilaita, toiset kadun kasvatteja, hylättyjä ja perheistään eroon joutuneita lapsia. Tarina on kuitenkin kaikilla sama.
Foday Kanu, 14, menetti vanhempansa sodassa. Hän vietti viisi vuotta tappaen ihmisiä "pikkupoikien yksikössä", joka kuului pelättyyn RUF-sissijärjestöön (Yhdistynyt vallankumousrintama).
"Ihmiset, jotka huolehtivat minusta nykyisin, eivät pysty maksamaan koulumaksuja, koska sota ajoi heidät entistä pahempaan köyhyyteen", Kanu kertoi.
Lasten ahdinkoa hyväkseen käyttävät kaivospatruunat kiistävät näiden orjuuttamisen.
"Ei se ole orjuutta. Me haluamme kaikenlaisia työntekijöitä, ja lapset tekevät kevyet työt. Ainakin silloin, kun timantteja löytyy, he saavat jotakin omaksi ja perheensä avuksi", kaivospomo Samba Kamara selittää.
Lapset itse kokevat kuitenkin olevansa puhtaasti orjantyössä, ja seudun sosiaalityöntekijät vahvistavat asian.
"Heille maksetaan milloin sattuu tai annetaan lenkkareita ja kasettisoittimia. Ne tekevät lapsiin suuren vaikutuksen, koska moni saa sellaisia ensimmäistä kertaa", koidulainen sosiaalityöntekijä Franki Sandi kertoo.
Sierra Leonen sisällissota puhkesi 1991 ja jatkui kymmenen vuotta. Sodan pyörteisiin ja sieltä timanttikentille joutuneet lapset ovat menettäneet lukuisia kouluvuosia, eikä heitä ole saatu sopeutetuiksi takaisin yhteiskuntaan. Vanha kotiyhteisö on torjunut osan, toiset eivät ole uskaltaneet edes yrittää palata.
"Nämä lapset ovat haavoittuvia ja potentiaalista riistaa mahdollisille vihanlietsojille. Siksi heidän tilanteensa on hyvin vakava", YK:n Otunnu pohtii.
Ongelma ei asiantuntijoiden mukaan ratkea, ellei Sierra Leonen hallitus pane kaivosalaa kuriin. Ensinnä lapset on saatava pois sieltä, ja sen jälkeen varmistettava, että hyöty luonnonvaroista koituu koko kansakunnan hyväksi.
(Inter Press Service)

