Givat Haviva, Israel, 23.09.02 (IPS) – Saddam Husseinin lupaus päästää asetarkastajat Irakiin synnytti vaihtelevia reaktioita Israelissa. Jotkut ovat helpottuneita, toiset välinpitämättömiä. Osa uskoo Saddamin olevan asiassa vilpitön, kun taas toiset epäilevät suuren luokan petosta.
Moni kysymys odottaa yhä asiallista vastausta. Ketä kiinnostaa sodan välttäminen hinnalla millä tahansa? Ja kuka haluaa paukuttaa sotarumpua ja jatkaa hyökkäyksen valmistelua mistään piittaamatta? Miksi George W. Bushin hallitus näyttää riemuitsevan taistelun valmistelusta samaan aikaan, kun Lähi-idän asukkaat ovat kauhuissaan ajatuksesta, että nykyinen epävakaus pahenisi ja alue joutuisi kaaoksen partaalle?
Tässä pelon ja vihan ilmapiirissä järki pysyttelee piilossa. Länsimaisen militarismin ja islamilaisen terrorismin kasvaessa siviilien ääntä ei kuunnella. Kun ohjukset ja hävittäjät ovat jo lähtövalmiudessa, vaatimukset neuvotteluista ja vuoropuhelusta kuulostavat lapsellisilta – elleivät suorastaan typeriltä.
Sivilisaatioiden yhteenotto on uhka koko ihmiskunnalle. Valkoisen talon maailmanpoliisin vastuuton ele voisi saada aikaan tuhoisan dominovaikutuksen.
Israelilaisena olen elänyt läpi voitot ja tappiot ja kokenut rauhan tuoman euforian yhtä lailla kuin sodan aiheuttaman masennuksen. Nyt olen jälleen Irakin ohjusten mahdollisena maalitauluna, jos amerikkalaiset alkavat pommittaa Bagdadia. Siksi katson, että minulla on oikeus ja velvollisuus korottaa ääneni.
Antakaa asetarkastajille mahdollisuus! Sallikaa YK:n hoitaa tehtävänsä kansainvälisten konfliktien välittäjänä. Turvatkaa YK:lle riittävät valtuudet ja voimavarat. Etsikää mitä tahansa toimivaa ratkaisua ennen kuin sotakone käynnistetään ja viattomien ihmisten ruumiit ja sielut särjetään.
Presidentti Bushin todellisista tarkoitusperistä Irakin suhteen on monta tulkintaa. Jos hänen päätavoitteenaan on tehdä tyhjiksi Irakin suunnitelmat joukkotuhoaseiden valmistamiseksi, kansainvälisen tarkastusryhmän pitäisi riittää, kunhan se tekee työnsä aiempaa tarkemmin.
Mutta näyttää siltä, että Bush janoaa kostoa. Hän haluaa kaataa Saddamin hallituksen ja korvata sen maltillisemmalla ja länsimielisemmällä johdolla Afganistanin tyyliin. Silloin asetarkastajien lähettäminen ei tietenkään auttaisi.
Näyttää siltä, että amerikkalaiset hyökkäisivät mieluummin Irakiin ilmasta ja maalta, kunhan aika on kypsä ja heidän armeijansa on siihen valmis. Suurin pelko koskee kuitenkin sitä, että sotaan lähdetään rummut paukkuen, mutta sotilaat palaavat kotiin sinkkiarkuissa – ja Saddam on yhä vallassa.
Irak ei ole Afganistan, eikä Saddam ole Taleban. Irakin sisällä ei ole järjestäytynyttä oppositiota eikä luonnollista seuraajaa Saddamille. Irak saattaa jopa suistua sisällissotaan siitä riippuen, mitä pohjoisen kurdit ja etelän shiiamuslimit suunnittelevat. Kurdien toimet vaikuttaisivat vääjäämättä Turkin kurdeihin, ja shiialaiset voisivat saada tukea Iranista.
Yksi mahdollisuus on se, että Yhdysvallat suostuu asetarkastuksiin saadakseen lisäaikaa valmistella hyökkäystä ensi vuoden alkupuolelle. Kenties me elämme jo laina-ajalla.
Me tarkoittaa israelilaisia ja palestiinalaisia, joiden asia on unohtunut biologisen ja ydinsodan uhan alla. Me tarkoittaa myös Irakin lapsia, jotka näkevät nälkää ja joutuvat pommitetuiksi. Me tarkoittaa amerikkalaisten sotilaiden äitejä, joiden täytyy etsiä Irak kartalta tietääkseen, missä heidän poikansa ovat. Me olemme se hiljainen enemmistö, jota kyyniset johtajat ohjailevat.
Sillä välin on välttämätöntä, että asetarkastusryhmä valmistautuu mutkikkaaseen ja arkaluontoiseen tehtäväänsä voidakseen paljastaa Irakin asevarastot ja -tehtaat ja pysäyttääkseen käynnissä olevat hankkeet.
Tel Avivin yliopistossa toimivan strategian tutkimuskeskuksen julkaisussa esitettiin vastikään pitkä lista toimia, jotka asetarkastuksen valmistelussa tulee huomioida aiempien virheiden välttämiseksi. YK:n pääsihteerin kannattaisi lukea se huolella ennen tarkastajien laittamista matkaan:
– Valmistelut tehdään loppuun saakka etukäteen, mukaan lukien olennaisen tärkeän teknisen taustatuen varmistaminen.
– Laaja-alainen tarkastus kattaa samaan aikaan niin monia kohteita kuin mahdollista.
– Toiminta on täysin itsenäistä, eikä se nojaudu Irakin logistiseen tukeen.
– Kirjalliset ohjeet kaikista tarkastuksen vaiheista luonnostellaan etukäteen.
– Jokaisen tehtävän suorittajat määritellään, koulutetaan ja valmistellaan tehtäviinsä. Lisähenkilökuntaa pidetään valmiusasemissa.
– Uusinta tekniikkaa ja laitteistoa käytetään sekä kentällä että tukitoiminnoissa.
– Paikan päällä ja kohteiden ympäristössä harjoitetaan laajaa havainnointia ja näytteiden ottoa.
– Lopulliset analyysit kutakin joukkotuhoaseiden lajia koskevista teknisistä löydöistä annetaan riippumattomien asiantuntijoiden tehtäväksi.
Onnistuneen operaation olennainen edellytys on perusteellinen valmistelu. "Tarkastus Irakissa ei ole tunnettujen faktojen vahvistamista, se on pikemminkin etsivän työtä vihamielisessä ympäristössä. Tarkastajat on koulutettava odottamaan odottamatonta", listan kirjoittaja lopettaa.
Kofi Annanin täytyy nyt todistaa Bushille ja Britannian pääministerille Tony Blairille, että YK pystyy tarjoamaan vaihtoehtoja sodalle ennen kuin se puhkeaa. Vastuu on pelottava, mutta sen avulla säästettäisiin mittaamattomasti ihmishenkiä ja voimavaroja.
(Inter Press Service)
* Sarah Ozacky-Lazar kuuluu Givat Havivassa Israelissa toimivan Juutalais-arabialaisen rauhankeskuksen johtoon. Hän sai vuonna 2001 Unescon rauhankasvatuspalkinnon.
(c) Copyright IPS. Kaikki oikeudet pidätetään.

