Geneve, 14.10.96 (IPS) – YK varoittaa, että maailmanlaajuisen rokotuskampanjan varat uhkaavat supistua vakavasti. Yli 20 vuoden ponnistelujen ansiosta 80 prosenttia maailman lapsista rokotetaan viittä tappavaa tautia vastaan.
Maailman terveysjärjestö WHO ja YK:n lastenrahasto Unicef pelkäävät, että varoja käytetään uusiin kalliisiin rokotteisiin perinteisten huokeiden rokotteiden kustannuksella.
Unicefin mukaan maailmassa kuolee päivittäin 25 000 lasta viiteen tautiin, joita vastaan on keksitty halpa rokote jo kauan sitten. Nyt uusien rokotteiden kalleus uhkaa pahentaa tilannetta.
Molekyylibiologia ja geenimanipulointi tuottavat uusia läpimurtoja lähes päivittäin, mutta uusien ihmelääkkeiden kalleus pitää ne vähävaraisten tarvitsijoiden ulottumattomissa.
Seuraavien 5-15 vuoden aikana markkinoille tuodaan rokotteiden uusi sukupolvi, jolla voidaan pelastaa vuosittain kahdeksan miljoonan lapsen henki, jos rahoitusongelma kyetään ratkaisemaan. Uutuudet tekevät rokottamisen helpommaksi, ovat edeltäjiään tehokkaampia ja suojaavat myös taudeilta, joihin perinteiset rokotteet eivät tepsi ja joihin antibiootit eivät enää auta entiseen malliin.
Tutkijat etsivät uusia rokotteita noin 60 sairauteen. Niihin kuuluu myös hengityselinten ja ruoansulatusjärjestelmän tauteja sekä malaria.
Korkeaan hintaan ei ole toistaiseksi keksitty ratkaisua. Esimerkiksi kolme annosta hepatitis B -rokotetta maksaa lähes 700 markkaa. Aidsin kehittymistä hidastavat lääkkeet tulevat olemaan vielä monin verroin kalliimpia kuten AZT:llä Yhdysvalloissa tehdyt kokeet osoittavat.
WHO aloitti vuonna 1974 rokotusohjelman kurkkumätää, jäykkäkouristusta, hinkuyskää, poliota, tuberkuloosia ja tuhkarokkoa vastaan. Lapsen rokottaminen maksaa vain runsaat neljä markkaa, mutta rokotteiden toimittaminen tehtaalta lasta hoitavalle terveysasemalle vaatii noin 60 markkaa.
YK:n järjestöjen raportin mukaan vuosittain kaksi miljoonaa vastasyntynyttä kuolee tauteihin, joita vastaan on olemassa tehokkaat rokotteet, mutta joita ei ole annettu lapsille varojen puutteen vuoksi. (Inter Press Service)

