Lontoo, 12.02.96 (IPS) – Kiinassa yli 20 vuotta käytetystä malarialääkkeestä on saatu lupaavia tuloksia Afrikassa.
Kiinalaisten lääke – pyronaridiini – osoittautui tehokkaaksi länsiafrikkalaisessa Kamerunissa myös alueilla, joilla klorokiini ja muut tavalliset malarialääkkeet törmäävät parasiitin kehittämään vastustuskykyyn.
Kun 40 kamerunilaista potilasta otti kiinalaista ainetta, kaikkien oireet katosivat kuten myös malarialoisen merkit heidän verestään.
Klorokiinilla hoidetun testiryhmän ei käynyt yhtä hyvin. Oireista pääsi eroon 59 prosenttia ja veren parasiiteista 44 prosenttia potilaista.
Sivuvaikutuksissa ei havaittu eroa.
Rekisteröinti Kiinan ulkopuolella vaatii kuitenkin lisäkokeita. Maailman terveysjärjestö WHO rahoittaa Malesiassa ja Keniassa tehtäviä tutkimuksia.
Kiinalaisen tuotteen hinta on ongelmallinen, sillä lääke on kolme kertaa kalliimpaa kuin klorokiini.
Hinnalla on suuri merkitys, sillä Afrikan osuus maailman malariatapauksista on 90 prosenttia. Miljoona mustaa menehtyy malariaan vuosittain. (Inter Press Service)

