PERU : YK-veteraani Fujimorin ainoa uhkaaja vaaleissa

Lima,, 03.04.95 (IPS) – YK:n entinen pääsihteeri Javier Perez de Cuellar näyttää olevan ainoa ehdokas, jolla on mitään mahdollisuuksia päihittää Perun nykyinen presidentti Alberto Fujimori huhtikuun 9. päivän vaaleissa.

Pari viikkoa ennen vaaleja tehtyjen mielipidemittausten mukaan vain 22 prosenttia perulaisista kannatti Perez de Cuellaria. 47 prosenttia antoi tukensa Fujimorille, joka vaiensi parlamentin ja laajensi valtuuksiaan vuonna 1992. Samalla Fujimori muutti perustuslakia niin, että hänen uudelleenvalintansa kävi mahdolliseksi.

Perez de Cuellarin toiveet perustuvat siihen, että Fujimori ei saisi vaalien ensimmäisellä kierroksella 50:tä prosenttia äänistä. Silloin hänet olisi helpompi lyödä toisella kierroksella koko opposition tuella.

Perez de Cuellar on muistuttanut vuoden 1990 presidentinvaalien kulusta: "Fujimori sai noin 22 prosenttia äänistä ensimmäisellä kierroksella ja voitti toisen kierroksen päihittäen Mario Vargas Llosan, joka oli näyttänyt varmalta voittajalta… Minä olen tämän vuoden vaalien Fujimori."

Perez de Cuellar kannattaa Fujimorin tavoin markkinataloutta, mutta torjuu tämän puhdasoppisuuden. YK- veteraani on luvannut jatkaa Fujimorin aloittamia taloudellisia ja poliittisia uudistuksia, mutta ottamalla sosiaaliset näkökohdat paremmin huomioon.

Vasemmisto onkin arvostellut Perez de Cuellaria siitä, että hän halua harjoittaa "fujimorismia ilman Fujimoria" tai "puhdasoppista kapitalismia demokratian menetelmin".

Perez de Cuellarin kannattajat kuvaavat häntä humaaniksi liberaaliksi. Päätoimittaja Enrique Zilerin mukaan ehdokkaan lupaus luoda kaksi miljoonaa työpaikkaa ei ole populismia, vaan "aito mahdollisuus, joka perustuu hänen kansainvälisiin yhteyksiinsä."

Perun presidentinvaaleihin osallistuu 12 muutakin ehdokasta, mutta kenelläkään heistä ei näytä olevan mahdollisuuksia päästä toiselle kierrokselle.

Jotta Perez de Cuellar pystyisi voittamaan toisen kierroksen, hänen täytyisi saada kaikkien oppositiovoimien kannatus ja vakuuttaa lisäksi suuri joukko riippumattomia äänestäjiä. Erityisen tärkeän ryhmän muodostavat äänestäjät, jotka vuonna 1985 turvasivat yhdistyneelle vasemmistolle kolmanneksen kaikista äänistä.

75-vuotiaan, kaunopuheisen Perez de Cuellarin pitäisi voittaa puolelleen Perun köyhtynyt keskiluokka ja työläiset sekä varsinainen köyhälistö: työttömät ja talonpojat. He muodostavat enemmistön maan valtaväestöstä eli intiaaneista ja mestitseistä. Vain kymmenisen prosenttia perulaisista on valkoihoisia espanjalaisten jälkeläisiä.

Perez de Cuellar on hienokäytöksinen ja paitahihasillaankin tyylikäs diplomaatti, jonka ylähuuli näyttää vamman vuoksi jäykistyneen ivalliseen hymyyn. Niinpä hän vaikuttaa olevan saavuttamattoman etäällä kaupunkislummien tai vuoristokylien asukkaista, joiden äänistä hänen voittonsa riippuu.

Perun liikemiesten ja vanhojen sukujen jäsenten on helpointa samastua Perez de Cuellariin. He pitäisivät kunniana tämän vierailua kodissaan, mutta äänestävät silti enimmäkseen Fujimoria, japanilaisten talonpoikaissiirtolaisten jälkeläistä.

Perez de Cuellaria kävivät hänen Pariisin-kodissaan pyytämässä ehdokkaaksi niiden oppositiopuolueiden johtajat, jotka Fujimori sulki politiikasta vuoden 1992 "kaappauksellaan". He lupasivat YK-diplomaatille koko Perun opposition tuen.

Perez de Cuellar antoi heidän kerjätä puoli vuotta ennen kuin suostui palaamaan Peruun ja aloittamaan kampanjansa viime elokuussa.

Vaalitaistelua Fujimorin haastaja käy nyt paljolti omilla säästöillään, sillä Peruun palattuaan hän sai huomata, että puolueet halusivat määräillä hänen kampanjaansa. Kaikki tuputtivat hänelle omia ohjelmiaan, koska oppositiopuolueet kilpailevat parlamenttipaikoista myös keskenään.

Nyt kaikki puolueet ovat hylänneet Perez de Cuellarin, mutta luvanneet kuitenkin äänestää häntä toisella kierroksella, jos hän sinnittelee sinne asti.

Ainoa Perez de Cuellaria ensimmäisellä kierroksella tukeva ryhmä on kommunistipuolue, joka ei edes ollut mukana Pariisissa. Puolueen profiili on madaltanut sosialismin romahduksen myötä, eikä se ole asettanut omaa ehdokasta presidentinvaaleihin.

Perez de Cuellar on vakuuttanut, että hän pystyisi johtamaan maata sen liittoutuman tuella, jonka edustajat ovat luvanneet hänelle tukensa vaalien toisella kierroksella. Joukkoon kuuluu kaksi kommunistijohtajaa, riippumattomia vasemmistolaisia, kristillissosialisteja ja liberaaleja sekä viidakossa elävän intiaaniheimon johtaja ja yksi pankkiiri.

Tarkkailijat kuitenkin ennustavat, että Perez de Cuellaria tukeva parlamenttikoalitio hajoaisi hyvin nopeasti. Sosiologi Alberto Panessin mukaan ainoa ryhmää koossa pitävä voima on kaikkien halu lyödä Fujimori vaaleissa. (Inter Press Service) 

Uncategorized

Abraham Laman