990521 (IPS) – Guyana bjuder in rymdindustriföretagfrån Europa och USA för att få kapital till den sinandestatskassan.
Det är svårt att få utländska investerare till Guyana. Stora strejker och etniska konflikter har skrämt bort företagen. Den gamla brittiska kolonin med stora naturresurser borde vara ett attraktivt mål för utländska finansiella intressen. Men, de som försökt har ofta trasslat in sin i tungrodd byråkrati och politiska oroligheter.
Premiärminister Samuel Hinds anser dock att landet bättrat sig på sistone. Det finns bland annat en särskild enhet idag som guidar nyetablerade företag genom byråkratin och bistår med investeringsråd.
Men det som verkligen ska dra kapital till Guyana är det rymdcenter och den uppskjutningsramp som ska byggas i de stora skogsområdena i norr.
Beal Aerospace Inc. från Dallas, Texas, finns med bland de som vill starta rymdverksamhet i Guyana. Företaget ägs av miljardären Andy Beal. Han menar att Guyanas geografiska läge är perfekt för detta ändamål. Raketer som skjuts upp härifrån möter långt mindre motstånd på sin väg ut i rymden än på många andra platser.
Guyanas djungler är dessutom nästan tomma på folk, vilket minskar riskerna med rymdfarten. Kravet är att rampen placeras minst 15 kilometer från närmaste bostad.
Beräkningar visar att Beal Aerospace Inc. kommer att investera nästan tio miljarder kronor de första tre åren. Senaste gången Guyana fick ett motsvarande erbjudande var i början av 1990-talet då Cambior Inc. från Montreal, Kanada, och Golden Star Resources från Denver, USA, gick samman om att starta Omai guldgruvor i västra Guyana.
Om ett kontrakt skrivs med Beal kan 500 personer få arbete direkt.
Hinds betonar att affären kan leda till ett mer livaktigt lokalt näringsliv. Han menar att det nordvästliga Waini- området kan bli ett modernt högteknologiskt center i landet. Premiärministern tillägger att det även kommer att bli nödvändigt att bygga en ny internationell flygplats, bostadsområden och köpcentra för de anställda. Det är första gången detta område öppnas för ekonomisk aktivitet.
Beal har ambitionen att sända upp tolv raketer om året. Företaget blir det första privatägda företag som bygger, monterar och skickar upp raketer.
(990521)
.

