990927 (IPS) – På lördag inleder de som arbetar för den dödsdömde färgade journalisten Mumia Abu Jamal en ny kampanj. Jamal är dömd till döden mot sitt nekande. Hans anhängare anser att han bör få en ny rättegång.
Abu Jamal dömdes 1981 för mord på en polisman i Philadelphia. Nu förbereder hans advokater ett nytt överklagande. Protestmarscher ska hållas i New York och ett dussintals andra platser i USA, och en demonstration utanför den amerikanska ambassaden i Paris planeras. Tidigare i september ordnades stödkonserter för hans fall, bland annat av gruppen Rage Against the Machine.
Mot den dömde står bland annat en mäktig polisorganisation, FOP. Abu Jamal och polismannen hittades båda skjutna i en gränd. Polisen var död och Jamal skadad. Jamals pistol hade avfyrats. Abu Jamals försvarare anser dock att en tredje person skjutit polisen. De har stöd från vittnen som uppger att en man flydde från brottsplatsen efter skottlossningen. Abu Jamal vidhåller att han är oskyldig och att han anklagats på grund av sina radikala åsikter.
Hans försvarare poängterar att många av vittnesmålen i rättegången för 17 år sedan står mot varann och att domaren, som själv var medlem i polisfacket, var partisk.
Mumia Abu Jamals fall följer samma mönster som en rad andra rättegångar som avfärdats som orättvisa, anser Sam Jordan på Amnesty Internationals program mot dödsstraffet i USA. Han anser det är mycket troligt att Mumia Jamal inte dömts på ett korrekt sätt.
Men polisfacket bestrider uppgifterna och driver själva kampanjer mot dem som vill att rättegången ska gå om. Bland annat har de publicerat en lista över de som stödjer Jamal under rubriken: “De som stödjer Daniel Faulkners mördare”. Faulkner var den polisman som mördades.
Abu Jamals fall har fått mycket uppmärksamhet i USA och utomlands. Särskilt efter publiceringen av hans bok, Direkt från dödscellerna, (Live from Death Row) som tar upp dödsstraffets problematik och kritiserar rättssystemet i USA.
Abu Jamal har också på senare tid fått lida för sin berömmelse innanför murarna. Fångvården i Pennsylvania vill införa nya regler som gör det svårare att träffa de dödsdömda, vilket många tror har att göra med den uppmärksamhet Abu Jamals fall har fått.
Den här kampanjen kan vara den sista för att stoppa Abu Jamals avrättning. Högsta domstolen i Pennsylvania avslog förra året en begäran om en ny rättegång och nu har han bara en chans till.
(990927) .

