Turkiskt rekordbeslag av heroin

990927 (IPS) – Den turkiska polisen har beslagtagit heroin till ett värde av cirka 90 miljoner kronor i Istanbul, uppger den turkiska nyhetsbyrån Anadolu.

166 kilo heroin hittades förra onsdagen i hemliga utrymmen i en lastbil som var på väg till Europa, enligt den turkiske polischefen Hasan Ozdemir. Tre personer har gripits i samband med beslaget.

Ozdemir säger att heroinet kommer från Iran och att polisen tror att det skulle forslas till Nederländerna. Mannen som antas ha organiserat sändningen dog då han hoppade från en balkong på femte våningen när polisen skulle gripa honom, enligt Ozdemir.

Ytterligare 6,5 kilo heroin beslagtogs av myndigheterna på en annan plats i Istanbul. Fyra misstänkta har gripits i samband med det beslaget.

(990927) .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *