991004 (IPS) – FN
Vid ett möte mellan afrikanska ledare i Alger i juli beslutade Afrikanska enhetsorganisationen, OAU, att ledare för militärregimer ska stängas ute från nästa års toppmöte.
Kofi Annan sa att beslutet var “en välkommen förändring från en tidigare periodàregeringar som kommit till makten på okonstitutionell väg ska inte längre kunna förvänta sig att bli mottagna som jämlikar i en församling som består av valda statschefer”.
– Jag är övertygad om att den dag kommer då FN:s generalförsamling kommer att följa det afrikanska exemplet, och använda samma stringens gentemot sina 188 medlemsländer, sa han vid det två dagar långa mötet i säkerhetsrådet, som tar upp frågor kring Afrikas politiska och ekonomiska problem.
(991004)
.

