000127 (IPS) – Grekland har länge varit en portal till friheten för politiska flyktingar från Mellanöstern och Afrika. Men efter kommunismens kollaps i Östeuropa och turbulens och ekonomiskt kaos i stora delar av tredje världen har tusentals ekonomiska flyktingar tillkommit.
Araber som sympatiserat med fel politisk sida i sina hemländer, palestinier och libaneser som flytt undan uppror, iranier som var motståndare till revolutionen och etiopier som flytt undan inbördeskriget – alla har det hittat ett hem i Grekland.
FN:s flyktingkommissarie, UNHCR, har hjälpt tusentals att installera sig som flyktingar i Grekland. Efter ett vänligt förhör fick de ett identitetskort, billiga bostäder och ett litet ekonomiskt bidrag. Många välutbildade sökte sedan upp andra västambassader – som Sveriges, USA:s, Kanadas och Frankrikes för att försöka ta sig till ett rikare land.
De flesta andra sökte okvalificerade arbeten. En del hamnade hos illegala “fixare” med kontakter inom bland annat polisen som har etablerat en lukrativ handel med uppehållstillstånd.
De nya flyktingströmmarna in i Grekland består av ekonomiska flyktingar – som via Grekland söker ett bättre liv i väst. Av landets cirka 600 000 asylsökande kommer hälften från Albanien. Det är mycket lätt för dem att ta sig in i Grekland över bergen.
Förra veckoslutet träffades arbetsmarknadsministrarna från Grekland och Albanien, Miltiadis Papaioannou och Makbule Cecu, för att diskutera problemet. Tidigare möten har dock inte lett till några konkreta resultat.
Sedan årsskiftet har många som försökt ta sig i landet skadats, eller tillfångatagits, vilket sker regelbundet. Den grekiska kustbevakningen räddade 275 irakiska kurder som skulle smugglas in i landet då den lilla passagerarebåt de befann sig på sjönk.
Sex andra irakiska kurder dog och 30 skadades när den lastbil som transporterade dem välte på en hal väg i norra Grekland. Chauffören, som flydde till fots, tros ha varit en turk. I lastbilen fanns även omkring 50 pakistanier. Flyktingarna uppges ha betalat mellan 12 500 och 17 000 kronor för att smugglas in i Grekland. En rumänsk och en ukrainsk kvinna dog av utmattning och 20 andra köldskadades då de försökte ta sig in i landet.
Den illegala invandringen i Grekland uppskattats ha ökat med 15 procent under 1999. I Albanien finns ingen statistik. Många försöker stanna i Grekland och hitta något arbete, andra tar sig vidare till Italien som gränsar till Frankrike, Schweiz och Österrike.
Tidigare i januari reste Grekland justitieminister till Italien för att skriva under ett gemensamt brottsbekämpningsavtal med Italien och Albanien. Ett liknande avtal väntas mellan Grekland och Turkiet senare i år.
(000127)
.

