000512 (IPS) – Nio av USA
Miljögrupperna motsätter sig Clinton-administrationens försök att övertala kongressen att övergå till normala handelsrelationer med Kina, och avskaffa den årliga översynen som görs i dag.
Tillsammans med flera ledamöter i representanthuset hävdar miljöaktivisterna, fackföreningarna och människorättsgrupperna att genom att upphöra med den årliga översynen kommer regeringen i Washington att mista inflytande i Kina när det gäller miljöfrågor, arbetares rättigheter och mänskliga rättigheter.
“Avtalet uppmuntrar inte miljömässigt hållbar utveckling i Kina, och det ökar inte öppenheten i USA:s handelspolitiska beslutsprocess. I och med det så lever det inte upp till förra årets löften om “ett mänskligt ansikte” för världshandeln” skriver miljögrupperna i ett uttalande.
Genom att normalisera handelsrelationerna med Kina skulle den amerikanska kongressen ratificera det handelsavtal som förhandlades fram mellan de båda länderna i november förra året.
Avtalet kommer att ge amerikanska företag mycket större frihet att sälja till den enorma kinesiska marknaden, och det skulle också underlätta Kinas inträde i Världshandelsorganisationen, WTO.
Brent Blackwelder, president i miljöorganisationen Friends of the Earth kritiserar den amerikanska regeringen för att den bryter mot sin egen föresats att göra miljömässiga utvärderingar av alla handelsavtal.
– Kina är en av världens största industrinationer, så landets ekonomiska utveckling, och dess handel med USA har långtgående miljömässiga konsekvenser, säger Blackwelder.
Han menar att i den globala ekonomins handelsavtal bör man använda sig av regler som gör att man kan ställa miljömässiga krav på företag.
– Om man ställer höga krav på amerikanska företag i Kina så skulle det hjälpa kinesiska medborgare som arbetar i, eller bor i närheten av, USA-ägda fabriker. Det skulle också minska risken för att företag flyttar till Kina för att undvika USA:s miljöregler.
(000512)
.

