Pakistan: Regimen censurerar Internet

000721 (IPS) – Den pakistanska militärregimen inför regleringar av medborgarnas tillgång till Internet. Regimen vill hindra människor från att ringa billigt över nätet och se till att de inte kan titta på nätporr. Kritikerna är rasande och anser att reglerna är ett brott mot den personliga friheten.

– Medan resten av världen lär sig att dra fördelar av IT- revolutionen antar vi en regressiv kontrollagstiftning, säger Faisal Zubair Abbasi, människorättsaktivist i Islamabad.

Kritikerna anser att censuren är ett uttryck för förlegad moral som medför ett steg tillbaka samtidigt som många muslimska länder i världen blir allt öppnare mot omvärlden.

Men det handlar inte bara om moral – utan om pengar. Det statliga pakistanska telebolaget PTCL har monopol på allt telefonerande i landet. Men genom att gå via Internet har många pakistanier utmanat monopolet och ringt mycket billigare. PTCL uppger att man förlorar cirka 25 miljoner i inkomster varje år på grund av konkurrensen från nätet. Förlusten gäller särskilt utlandssamtal.

– Ett treminuters samtal till Kanada kostar omkring 300 rupier (cirka 51 kronor) medan samma samtal som görs över nätet kostar några kronor, säger ägaren till ett cyberkafé i Islamabad.

– Den pakistanska regimen låter inte medborgarna få del av den moderna teknikens fördelar, säger han.

Regeringen startar två NAP:s, Network Access points, en i Karachi och en i Isdlamabad. En NAP är en knytpunkt på Internet som kan liknas vid en planskild trafikplats på en motorväg. Vid dessa knytpunkter ska tillgången till webbplatser genom vilka man kan titta på porr eller ringa billigt stoppas.

Medborgarrättsgrupper, IT-experter och internetanvändare anklagar regimen för att bryta mot sitt tidigare löfte att uppmuntra medborgarnas internetanvändande.

Och enligt människorättsaktivisten Abbasi skapar detta möjligheter för även politiskt motiverad censur. IT experter påpekar att det inte finns något sätt att vara säker på att det bara blir telfonisajter och porr som pakistanierna nu inte får tillgång till.

– Pornografi är en relativ term och när den ska definieras av pakistanska statstjänstemän så kan det innebära allt från bara beskrivningar av den mänskliga anatomin till män i shorts, säger Najumul Islam, IT-konsult i Islamabad.

(000721)

Muddassir Rizvi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *