Pris om tio miljoner kronor till ett barnhem i Nicaragua

001108 (IPS) – Conrad N. Hiltons pris för humanitära insatser, på tio miljoner kronor, går i år till organisationen Casa Alianza. Prissumman ska användas för att bygga ett barnhem i Nicaragua.

Casa Alianza tänker kalla barnhemmet för ''Centro de Crisis Conrad Hilton,'' för att hedra mannen som grundade priset. Conrad N. Hilton grundade även den internationella hotellkedjan Hilton. Barnhemmet ska ligga i huvudstaden Managua, där uppskattningsvis 4 000 barn arbetar och sover på gatorna.

– Det är ironiskt, men också poetiskt, säger chefen för Casa Alianza, Bruce Harris, och syftar på att grundaren till en av de mäktigaste hotellkedjorna nu bekostar ett hem för gatubarn.

Tomten som barnhemmet ska byggas på har donerats av den nicaraguanska regeringen. Meningen är att hemmet ska kunna ta emot cirka 1 000 barn varje år och man planerar att anställa socialarbetare, psykologer och barnrättsadvokater.

Finansieringen är dock inte helt klar eftersom barnhemmet beräknas kosta cirka 13 miljoner kronor. Det saknas alltså fortfarande 3 miljoner.

Conrad N. Hiltons pris har deltas ut sedan 1996. De fyra tidigare vinnarna är organisationen Operation Smile i USA, Internationella räddningskommittén, organisationen Läkare utan gränser och en afrikansk stiftelse för medcinsk forskning.

Casa Alianza grundades för nästan 20 år sedan och är verksam i Mexiko, Guatemala, Honduras, Nicaragua och Costa Rica. Deras center erbjuder mat och rehabiliteringsprogram för fattiga barn, och i vissa fall även juridisk hjälp och socialhjälp.

Gatubarnen har blivit fler i Centralamerika efter förödelsen i samband med orkanen Mitch 1998. De ekonomiska problemen på landsbygden i Nicaragua tvingar många barn att ta sig in till städerna ensamma, och leta efter arbete.

– Många hittar ingen väg ut ur problemen och börjar sniffa lim, vilket hjälper dem att inte känna hunger, säger Zelmira García, föreståndare för Casa Alianza.

Cirka 40 miljoner barn i Latinamerika måste arbeta på gatorna för sin överlevnad, enligt den interamerikanska utvecklingsbanken, IDB. I Nicaragua arbetar cirka 20 procent av alla barn under 15 år.

(001108)

.

Néfer Muñoz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *