Ibero-amerikanskt toppmöte lovar barnen bättre framtid

001120 (IPS) – Det tionde ibero-amerikanska toppmötet i Panama resulterade i en deklaration som sätter barnen i fokus. Latinamerika, Portugal och Spanien lovar att satsa mer på de 192 miljoner fattiga barn och ungdomar som bor i de spansk- och portugisspråkiga länderna.

21 ibero-amerikanska ledare, från 14 latinamerikanska länder samt från de forna kolonialländerna på Iberiska halvön, Spanien och Portugal, beslutade att alla barn i regionen ska ha tillgång till gratis och obligatorisk grundläggande utbildning före år 2015.

Panamadeklarationen lovar förbättringar för barnen, den tar upp metoder för att bekämpa fattigdomen och den innehåller kritik mot USA för landets handelsembargo mot Kuba.

Vid mötet lade FN:s barnfond Unicef fram internationell forskning om barn och ungdomar i Latinamerika och på Iberiska halvön.

Bara 22 av 100 barn som föds i Latinamerika och Karibien får tillgång till medicinsk vård. 50 av 100 barn avslutar inte sin utbildning och 15 av 100 kommer att börja jobba före 18 års ålder, enligt Unicef.

Fler än 40 miljoner barn lever eller arbetar på gatan i Latinamerika, enligt en undersökning från den interamerikanska utvecklingsbanken, IDB, och Unicef.

Casa Alianza, en ickestatlig organisation som arbetar med barnfrågor i Latinamerika, säger att regeringarna i regionen generellt är okunniga om och ointresserade av barnens situation.

– Ledarna vill lämna efter sig broar och byggnader med deras namn på. De löser kortsiktiga problem, men vad de skulle behöva göra är att investera långsiktigt i barnen och ungdomarna, säger Casa Alianzas chef Bruce Harris till IPS.

(001120)

.

Néfer Muñoz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *