010319 (IPS) – Fiji har återigen tagit ett steg fram och tio steg bak i sin demokratiska utveckling. I förra veckan återutsåg man en regering som var tillsatt av militären, och som bara för två veckor sedan förklarades ogiltig av landets domstolsväsende.
Det kontroversiella beslutet innebär i praktiken att man kringgår domstolsbeslutet, och kritikerna menar att det visar en uppenbar nonchalans för rättssamhället och vägen tillbaka till demokrati efter förra årets kupp mot den folkvalda regeringen i landet.
Den 16 mars svor Fijis president Ratu Josefa Iloilo in Laisenia Qarase som premiärminister. Qarase ledde den regering som militären tillsatte efter kuppen i maj förra året.
Beslutet att åter igen tillsätta Qarase har chockat många av landets 700 000 invånare, och jurister som IPS har talat med säger att det i praktiken innebär att den politiska makten åter igen har kapats.
Minst en ickestatlig organisation, Medborgarnas konstitutionella forum, har börjat förbereda en rättsprocess i högsta domstolen i huvudstaden Suva, mot vad de kallar den “olagliga utnämningen” av Qarase.
För två veckor sedan förklarade en appellationsdomstol att den upphävda konstitutionen från 1997 är landets grundlag, och att Qarases provisoriska regering var olaglig.
1997 års konstitution, som säkrade alla etniska gruppers deltagande i det politiska livet, upphävdes efter kuppen i maj förra året. Kuppen genomfördes av en grupp etniska fijianer som vill att landet ska styras av den egna befolkningsgruppen. De avsatte den valda regeringen som leddes av den indisk-fijianske premiärministern Mahendra Chaudhry.
Mer än hälften av befolkningen i Fiji är etniska fijianer, medan 45 procent av fijianerna har indiskt ursprung. Indierna kom till Fiji som plantagearbetare under slutet av 1800-talet.
Nu när den “olagliga” provisoriska regeringen är tillbaka råder stor osäkerhet om vad som komma skall.
Men besvikelsen är stor över vad jurister och aktivister kallar en medveten feltolkning av konstitutionen.
– Den senaste veckans händelser visar att det finns ett antal människor som inte vill släppa makten, och som vill manipulera domstolsbeslut, säger Jone Dkuvula, som arbetar för Medborgarnas konstitutionella forum.
– Men domstolarna fungerar fortfarande, och de är fortfarande den bästa platsen för att utmana beslutet.
Juristen Richard Naidu säger att den senaste tidens händelser är mer upprörande än något som har hänt tidigare. Han säger att det som har hänt är ett “cyniskt maktövertagande, utan skuggan av rättfärdigande”.
– Det kommer absolut att tas upp i domstol, och domstolarna kommer att fördöma det. De som sitter vid makten måste lyssna på domstolarna den här gången, säger Naidu.
Den första internationella reaktionen på händelserna i Fiji kom från Nya Zeeland, där landets utrikesminister Phil Goff sa att Fiji har gått miste om möjligheten att leda utvecklingen på rätt spår i och med att man åter tillsatt Qarases regering.
(010319)
.

