Indien: Ett självmord var femte minut

010921 (IPS) – Var femte minut tar en människa livet av sig i Indien, enligt en ny undersökning av den ickestatliga organisationen Sneha.

Sneha arbetar för att minska antalet självmord i Indien. Organisationens grundare, doktor Lakshmi Vijayakumar, sa på en presskonferens på onsdagen att en tredjedel av självmorden i landet sker i åldrarna 15-29 år och att fler unga kvinnor än män tar livet av sig, mestadel på grund av familjeproblem.

För första gången någonsin i Asien ska det internationella förbundet för förhindrande av självmord hålla en kongress i den indiska staden Chennai, före detta Madras. Konferensen inleds den 22 september och pågår i 4 dagar. 175 utländska gäster och cirka 300 deltagare från Indien väntas delta. På konferensen ska man diskutera strategier för att förhindra själmord i världen, säger doktor Vijayakumar.

(010921)

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *