Lyckad filmatisering av Naipauls bok Den mystiske massören

011214 (IPS) – Den indiske filregissören och tidigare Oscar-vinnaren Isamail Merchant har gjort film av en av nobelpristagaren V.S Naipauls roman Den mystiske massören från 1957.

– Vi var ganska osäkra på om vi skulle få rättigheterna att filmatisera romanen, men uppenbarligen så litade han på oss, säger regissören Ismail Merchant.

Den mystiske massören är berättelsen om indiska arbetares liv på sockerplantagerna i Trinidad under sista halvan av 1900-talet. Naipaul själv har indiskt ursprung och växte upp på Trinidad.

Filmen handlar om Ganesh Ransumair, en man som till en början har klara ambitioner att bli politiker och författare men som efter hand slår sig till ro med att de stora drömmarna förblir just drömmar.

Regissören berättar om sin kontakt med den kände – och enligt ryktet – arrogante författaren innan han till fick tillstånd att göra filmen.

– Jag använde mycket tid till att hitta de rätta miljöerna på Trinidad, så att jag när jag uppvaktade Naipaul hade en ansenlig mängd fotografier, även från hans före detta hem på Trinidad. Därefter bjöd jag in Naipaul och hans fru Nadira på middag, säger regissören.

Manusförfattaren Caryl Phillips säger att hon var övertygad om att boken skulle bli en bra film redan första gången hon läste den. Hon anser att berättelsen innehåller allt – ett varierat persongalleri, inlevelse, allvar och humor.

Filmen har fått bra kritik i USA. Den kände kritikern Roger Ebert på tidningen Chicago Sun Times ger den följade omdöme: “Fantastiska skådespelare, nydanade foto och underbar musik. Det är en betagande film”

(011214)

Sujoy Dhar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *