020123 (IPS) – Mat har nu börjat delas ut till människorna i den kongolesiska staden Goma efter vulkanutbrottet förra veckan. Enligt experter är det vulkanutbrott som skördat flest liv på 25 år i Afrika nu över.
Livet har så sakteliga börjat återvända till Goma. Elektriciteten fungerar igen i större delen av staden och ett av stadens vattenverk är åter i drift, vilket medför att invånarna efter nästan en vecka åter kan få rent vatten.
Sedan vulkanutbrottet har människorna tvingats dricka vatten direkt från sjön Kivu trots att lava runnit rakt ner i sjön.
Först fruktade biståndsorganisationerna att vattnet skulle göra människor sjuka men nu har det tesats av Internationella Röda korset som säger att det är säkert att dricka. En koleraepidemi skulle kunna få mycket svåra följder eftersom de flesta sjukhus och andra vårdinrättningar har förstörts.
– Två stora sjukhus ligger nu under lavan och många hälsocenter också, säger John Jacques Simon, informationschef på Internationella rödakorskommittén.
– Vi har skickat ut team i hela staden för att bedöma folks behov, säger han.
FN:s livsmedelsprogram, WFP, har nu börjat dela ut mat till de behövande sedan en lokal expertgrupp bedömt att faran för fler utbrott är över.
– Enligt min åsikt är den eruptiva fasen avslutad, säger Jacques Durieux, chef för den franskbaserade Gruppen för studier av aktiva vulkaner.
Enligt honom är den enda kvarvarande risken möjliga jordskalv. Men andra experter är inte lika fulla av tillförsikt.
– Den här vulkanen har varit oberäknelig. Trots att specialister talar om att faran är över så är det fortfarande ett stort frågetecken, säger Simon på Röda korset.
WFP började dela ut mat i måndags till 60 000 människor som flytt undan vulkanen och som befinner sig i Sake, 20 kilometer väster om Goma. Biståndsorganisationerna har kritiserats för att vara för långsamma med distributionen. Många människor har inte ätit något sedan vulkanutbrottet.
Idag ska FN börja dela ut mat även inne i själva Goma.
– Att dela ut mat handlar inte bara om att öppna ett varuhus och börja ge bort maten. Vi måste identifiera de som är familjeförsörjare. Vi måste organisera befolkningen annars kan det skapa upplopp, säger biståndsarberaren Melo.
– Vi börjar med de mest utsatta, människor som förlorat sina hus och tillhörigheter, säger han.
Biståndsorganisationerna beskriver situationen i Goma som en logistisk mardröm. Flygplatsen är dränkt i lava. Lavan har också förstört vägen mellan Goma och den rwandiska staden Gisenyi.
Organisationerna använder båtar för att frakta varor från Gisenyi till Goma över sjön Kivu.
Trots krisen verkar invånarna fast beslutna att återuppbygga sina liv. En baby som föddes igår döptes till Vulkan.
– Solidariteten i Afrika är stark, säger Simon.
– Jag har talat med många människor som har förlorat sina hem som nu bor hos släktingar eller vänner. Majoriteten av människor tas om hand.
(020123)
.

