El Salvador: Krisen förvärrad för landets kaffeodlare

San Jose, 020710 (IPS) – Kaffeindustrin i Centralamerika befinner sig i kris på grund av de låga kaffepriserna. Och hårdast har krisen slagit mot El Salvador, där skördarna nu snabbt minskar.

De små och mellanstora kaffeodlarna i El Salvador får inte längre låna pengar av bankerna för att kunna sköta om sina plantager.

– Aktiviteten har praktiskt taget avstannat, säger Ricardo Espitia, chef för det salvadoranska kafferådet.

Småodlarna har slutat arbeta på fälten och skördar väldigt små mängder kaffe. Istället söker de säsongarbeten eller överlever genom att odla andra grödor.

Världsmarknadspriset på kaffe har sjunkit till rekordlåga nivåer. Odlarna i Centralamerika lyckas inte få tillbaka sina utgifter för produktionen.

I El Salvador sjönk kaffeproduktionen drastiskt mellan fjolårets säsong och föregående år. Och enligt Espitia förväntar man sig att produktionen kommer att sjunka ytterligare i år.

Landets inkomster från kaffeexporten sjönk från 311 miljoner dollar år 2000 till enbart 130 miljoner förra året. Enligt det salvadoranska kafferådets prognoser kommer inkomsterna i år att stanna vid 100 miljoner dollar.

Fram till 1997, då kaffepriserna började sjunka, fanns det 20 000 kaffeodlare i El Salvador. Enligt Espitia arbetade 150 000 människor vid odlingarna. Förra året hade antalet anställda inom kaffeindustrin sjunkit till enbart 96 000 och i år beräknar man att den siffran sjunker till 80 000.

I en rapport som den ekonomiska kommissionen för Latinamerika och Karibien, ECLAC, presenterade i mars slogs fast att Centralamerikas kaffesektor står inför en ojämförligt svår kris. Detta på grund av att kaffepriserna sjunker i takt med att den globala produktionen av kaffe överstiger konsumtionen.

Experter menar att den enda anledningen till att inte kaffeproduktionen i regionen helt upphört är att många småodlare saknar kunskaper om andra grödor.

Enligt ECLAC, som är ett regionalt FN-organ, finns det heller inget som talar för att kaffepriserna kommer att stiga inom de närmaste tre åren.

Länderna i Centralamerika förlorade 713 miljoner dollar på sjunkande kaffeinkomster förra året, vilket motsvarar omkring 1,2 procent av regionens BNP, enligt ECLAC.

Kaffeindustrin bidrar med 1,3 procent av Costa Ricas bruttonationalprodukt, 2,5 procent i El Salvador, 4,2 procent i Guatemala, 7,2 procent i Nicaragua och 8,2 procent i Honduras.

Laura Vargas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *