Irak: En skolstart utan glädje

Bagdad, 070919 (IPS) – Ett nytt skolår står inför dörren i Irak. Men för föräldrar är det en skolstart fylld av oro för barnens säkerhet.

Med tanke på det rådande säkerhetsläget i landet kan det innebära absolut livsfara ett ens lämna sitt hem. Många familjer är mycket oroliga för barnens säkerhet. – Jag tänker inte skicka mina två pojkar till skolan i år, säger Tariq Ahmed från Bagdad till IPS. – Jag är övertygad om att hundratals, om inte tusentals, elever och studenter kommer att kidnappas och mördas av miliserna. Jag utsätter inte mina pojkar för livsfara bara för att stödja Bushs lögner om att läget i landet är lugnt och säkert.

Fembarnsmamman Um Mohammed i Bagdad oroar sig för terminsstarten också av en annan anledning. Hon säger att familjens ekonomi aldrig har varit sämre och att avgifterna är alldeles för dyra.

– Jag kanske måste hålla några av dem hemma och bara kan skicka iväg två barn, säger hon.

Den 40-åriga kvinnan gråter när hon talar om familjens ekonomi, och jämför hur de hade det innan den USA-ledda ockupationen inleddes.

– Min gud, har inte de där amerikanerna något samvete? Vi var inte rika innan, men livet var enklare och vi brukade fira terminsstarten, när barnen fick prova sina skoluniformer och titta på bilderna i sina nya skolböcker, säger Um Mohammed.

Landets utbildningsdepartement har lovat att skolåret som startar nu ska bli bättre än föregående år. Men samma löfte har levererats inför varje terminsstart de senaste fyra åren. – Utbildningssystemet i Irak är sönderslaget och vi lider av problem av alla de slag, säger Hassan, som är rektor vid en skola i Bagdad.

Han talar med IPS under förutsättning att han slipper bli citerad med hela sitt namn.

– Vi kommer att ha brist på bänkar, svarta tavlor, vatten, elektricitet och alla former av utbildningsmaterial. Och dessutom – en stor brist på lärare.

Bland de många andra irakier som har flytt från landet på grund av våldet ingår många lärare.

Enligt landets departement för högre utbildning hade fram till i februari 2006 närmare 180 professorer dödats samtidigt som minst 3 250 lärare hade flytt utomlands. Sedan dess har situationen förvärrats ytterligare. Nyligen varnade landets utbildningsdepartement för att många elever kanske inte kommer att återvända till skolan under hösten. Departementet säger att man förväntar sig en minskning av antalet elever med minst 15 procent jämfört med tidigare år. Enligt Leila Abdallah vid utbildningsdepartementet kan man också konstatera att ett betydligt större antal studenter inte lyckats nå upp till godkända resultat vid skrivningar i jämförelse med tidigare. Hon påpekar att många studenter inte kunnat få ut sina slutbetyg eftersom de tvingats fly från sina hemorter.

Den lokala ickestatliga organisationen Håll barnen vid liv hävdar att i många av landets skolor tvingas lärarna hålla lektioner för klasser som består av minst 100 elever. Biståndsorganisationen Oxfam International rapporterade nyligen att en övervägande majoritet av Iraks skolbarn har inlärningssvårigheter på grund av den oroliga situationen i landet. I rapporten skriver Oxfam att “skolor ofta tvingas stänga eftersom både lärare och elever är för rädda”. Organisationen hänvisar i samma rapport till en beräkning från Rädda barnen i Storbritannien enligt vilken över 800 000 irakiska barn nu kan stå utanför skolan, vilket är 200 000 fler jämfört med år 2004.

Ali al-Fadhily

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *